| CristiUcV a întrebat:

Salut cu aproximatie, cati litri de sange contine corpul uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Cam 4-5 litri, in functie de greutatea corporala. Se spune ca aproximativ 7-8% din greutate e cantitatea de sange.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

6 litri un adult

| user5493 a răspuns:

4-5 litri

| lSummerl a răspuns:

4-5litri depinde de varsta si greutate

| MrsSunshine a răspuns:

5 litri- 5 jumatate

| yoa23na a răspuns:

4 sau 5 depinde de persoana

| MaDuTzZuL a răspuns:

Intre 3,5 si 5 la oamenii Normali iar la cei supraponderali poate ajunge la 9 Kg