| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de tartru fara interventia dentistului? Tin sa spun ca nu e ceva grav, am decat putin pe un dinte, un inceput. Si spun fara interventia dentistului fiindca nu mi-l poate curata, deoarece am aparat dentar, iar tartrul este pe unul dintre dintii care a fost(si inca mai este putin, inca) stramb. Cred ca s-a format deoarece nu am avut cum sa-l curat bine, fiind crescut stramb.
Astept ceva solutii, daca exista. Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zepssy a răspuns:

Ar trebui sa mergi la dentist neaparat. Sunt recomandate cleaning-urile cat mai dese cand ai aparat dentar pentru prevenirea cariilor si a tartrului. Asa cum ai zis si tu, nu te poti curata adecvat acasa. Dentistul are aparatura necesara pentru a te ajuta, nu ai de ce sa iti faci griji din cauza asta!

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Tot medicul stomatolog e solutia.Nu exista sa nu poata sa il curete. El are solutia pentru problema ta deci cu incredere fa`ti o programare si du-te la dentisthappy

| danco a răspuns:

Nu se poate. decat cu aparatul de detartraj de la stamtologie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti. Trebuie sa mergi la stomatolog si nu are de ce sa-ti fie teama. Procedeul de indepartare a tartrului nu e dureros. Singur nu incerca pentru ca iti poti deteriora smaltul dintilor si pe urma o sa tot umbli pe la dentist sa-ti pui plombe.