| ombladon156 a întrebat:

De cateva luni imi apar cojite pe cap. Am incercat si alt sampon dar degeaba. Cum as putea sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi o dermatita seboreica. Ar fi bine sa te consulte un dermatolog. http://www.i-medic.ro/boli/dermatita-seboreica

| Mimino a răspuns:

Incearca cu sampon Nizoral. Sau in loc de sampon Nizoral, daca ti se pare ca e prea scump, cumpara pastile Nizoral (le pisezi si le pui in sampon! o pastila la 70-80 ml sampon, chiar si 100 ml, poti sa mai intrebi si la farmacie de proportii) si scapi mai ieftin. E o combinatie recomandata de un farmacist, in cazul unui prieten chiar a avut efect.winking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pot exista foarte multe cauze ale matretii. Asa cum au spus si ceilalti utilizatori este posibil sa fie vorba de dermatita seboreica.
Insa inainte de a sari la concluzia asta trebuie sa te asiguri ca nu este vorba de altceva, in special daca ai schimbat ceva in ultima perioada. De exemplu:
- clatitul cu apa prea fierbinte, poate duce la arderea pielii si poate cauza matreata
- spalatul prea des care poate usca pielea
- spalatul prea rar care produce acumularea in exces a sebumului scalpului
- schimbari in alimentatie, o dieta insuficienta in vitamine si minerale
- uscarea pielii, care poate fi provocata de o vreme foarte rece, uscarea prea des cu uscatorul
- dereglarile hormonale
Incearca sa mai schimbi samponul cu unul specific pentru aceasta problema.
Te poti gandi daca ai schimbat ceva cand vine vorba de diverse obiceiuri. Ai inceput sa te speli mai rar, ori prea des, ori folosesti mai mult sampon, ori ai purtat caciula prea mult iar acum nu mai porti si vremea este inca prea rece pentru tine etc.
In cazul in care mai ai rude apropiate care se confrunta cu aceasta problema este posibil sa fie ereditara si sa fie intr-adevar o afectiune a scalpului.

| Madayna a răspuns:

Foloseste Head & Shoulders Menthol si clateste-te pe cap din abundenta.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Pt matreata e bun Dan Free.
Te dai 2 ture pe cap in fiecare zi timp de 2-3 zile. Sa vezi dupa ce curat esti happy

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Se freaca scalpel inainte de spalare cu zeama de lamaie 5 minute.

| anonim34666 a răspuns:

Poti sa incerci sa te limpezesti cu otet

| mmariusd a răspuns:

Fa cat de multe bai petru ca ati zic din experienta ca asa va trece.

| DMG01MADW a răspuns:

Incearca sampoane medicinalewinking

| Erikuuuuzzzzz a răspuns:

Poate fi o eczema!