| centype a întrebat:

De cateva zile simt ca nu pot respira bine pe nas. Pe gura respir mai bine. Simt ca ma sufoc. Adorm greu noaptea. Daca ma panichez ca nu pot respira ametesc dar daca ma calmez si respir pe gura respir mai bine.
Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ninita a răspuns:

Este grav ce ti se intampla.trebuie sa consulti de urgenta un medic

| s4a a răspuns:

Ai probabil o congestie nazala, dar cauzele pot fi multiple. Ca tratament temporar, inainte de culcare, incalzeste apa intr-un ibric, adauga cateva lingurite de sare si inhaleaza aburii pe nari.
Pentru diagnostic si tratament adecvat ar trebui sa mergi la un consult ORL.

| fluturas2 a răspuns:

Mergi la medic. Fie ca e pe fond de stress, fie ca e din cauze fizice, astmule neplacut. Matei are o tendinta astmatica si abia dupa ce l-am diagnosticat pe el mi-am facut si eu testele. Credeam ca obosesc repede si nu pot respira pentru ca am conditie fizica proasta si kilograme in plus. Nu era asa, spasmul bronsic era deja prezent.
Mi-am lecuit bronsita cronica prin tratament homeopatic, semnele sunt mai bune, dar de indata ce sunt stressata, obosita sau eu stiu ce mai am, mi se scurteaza involuntar respiratia. Am invatat sa ma supraveghez, sa fac exercitii, etc...
Concluzia: la medic, dar nu la generalist sau pediatru generalist, ci la un pneumolog, alergolog sau imunolog sau, daca ai incredere, la un homeopat.
Oricum ar fi obisnuieste-l sa faca exercitii de respirat : inspir, tii 5 secunde, expir, stai 5 secunde, uite cum ne calmam si respiram bine. E util chiar daca nu e decat ceva trecator, insa se va obisnui sa se calmeze singur daca va fi cazul.

Sanatate!