| BroPew2017 a întrebat:

Simt un discomfort in zona pieptului si respir greu, chiar uneoi parca, ma sufoc si pe langa asta ma simt agitat si nu pot sa adorm. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Pana atunci, documenteaza-te asupra problemei pe care o ai. Daca este necontrolabila, un psihoterapeut, cat mai urgent. Daca inca o poti controla, uite aici un mic ajutor:
https://adaa.org/tips-manage-anxiety-and-stress

In cazul in care ai nevoie de traducere, ideile esentiale sunt:
1. Accepta ca nimic din ce vine din mediul tau exterior este controlabil. Adica, accepta ca tot ce poti controla in viata asta, sunt reactiile tale si ceea ce poti face tu si modul in care privesti tu ceea ce ti se intampla. Atat! Chestii naspa sunt peste tot. De fiecare data cand ai o frica puternica, respira adanc si fa exact lucrurl de care iti este frica. Ai incredere in mine. Este singura modalitate de a deveni mai puternic, sa nu ai absolut nici o teama.
2. Orice lucru ai de facut, da tot ce poti din tine. In cel mai rau caz, nu-ti iese. Iar acela, nu e nici pe departe cel mai rau lucru, ci poate fi o lectie pe care o inveti de la viata, o experienta prin care treci.
3. Sa ai o gandire pozitiva! Intotdeauna. Probabil lucrul cel mai greu de facut la inceput. Dar totul este posibil. Singurele limite sunt in mintea ta si cele pe care ti le impui tu insuti.
4. Gandeste la ce iti cauzeaza starea de agitatie: stres (si daca este stres, afla-i originea), ganduri venite din copilarie, ganduri negative, oamenii din jur, rezultate pe care tu le consideri proaste...etc. Dupa ce afli ce iti cauzeaza aceste stari de agitatie, elibereaza-te de ele. Lasa-le sa se manifeste, apoi... elibereaza-te.
5. Reduci consumul de alcool si cofeina.
6. Mananca sanatos si ai mare grija la odihna. Procura-ti cel putin 7 ore de odihna pe noapte/zi.
7. Fa sport. Sportul face minuni! Oricat de greu ar fi si fara motivatie ai fi, dupa fiecare sedinta de sport, te vei simti de parca ai fi in al noualea cer. Corpul tau si mintea ta iti vor multumi.

In ultima instanta, daca simptomele se agraveaza, consulta un psihoterapeut. De ce ti-am dat link-ul acela? Pentru ca ceea ce ai tu nu este o boala, este anxietate. Si iti poate afecta inclusiv sanatatea fizica daca nu ai grija de tine. Nu mai fii dur cu tine! O viata avem si din pacate, nici noi, nici viata nu sunt perfecte.
Ganduri venite de la o alta anxioasa... happy

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pot fi cauze psihice: stres agitație, sperietură, dor de cineva.
Sau cauze fizice: alimentație nesănătoasă, lipsă de somn suficient și la timp, lipsă de exerciții fizice, lipsă de apa.
Toate aceste lucruri ne afectează mai mult sau mai puțin, ducând la bătăi neregulate ale inimii, creșterea tensiunii arteriale, sau plămânii nu sunt dezvoltați suficient din lipsa sportului; sau te-ai obișnuit să ai o poziție incorectă care afectează dezvoltarea plămânilor.
Agitația poate veni din cauză că nu poți să respiri bine.
Un medic va ști ce întrebări să îți spună, și de asemenea va ști să pună un diagnostic bun in urma răspunsurilor tale, și îți va da tratamentul potrivit.
De aceea trebuie să mergi la medic.
Bine este ca și aerul din camera ta să fie răcoros chiar și in timpul nopții, și să nu dormi cu geamul complet închis.

| BroPew2017 explică (pentru anonimg):

Iti multumesc de raspuns! Tin cont de ceea ce ai zis si ai foarte mare dreptate

| Ana1687 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un medic, nu suntem in masura sa iti dam noi raspunsul

| BroPew2017 explică (pentru Ana1687):

Aici ai dreptate. Ma voi duce cat de curând

| Lostlyric a răspuns (pentru BroPew2017):

Pana atunci, documenteaza-te asupra problemei pe care o ai. Daca este necontrolabila, un psihoterapeut, cat mai urgent. Daca inca o poti controla, uite aici un mic ajutor:
https://adaa.org/tips-manage-anxiety-and-stress

In cazul in care ai nevoie de traducere, ideile esentiale sunt:
1. Accepta ca nimic din ce vine din mediul tau exterior este controlabil. Adica, accepta ca tot ce poti controla in viata asta, sunt reactiile tale si ceea ce poti face tu si modul in care privesti tu ceea ce ti se intampla. Atat! Chestii naspa sunt peste tot. De fiecare data cand ai o frica puternica, respira adanc si fa exact lucrurl de care iti este frica. Ai incredere in mine. Este singura modalitate de a deveni mai puternic, sa nu ai absolut nici o teama.
2. Orice lucru ai de facut, da tot ce poti din tine. In cel mai rau caz, nu-ti iese. Iar acela, nu e nici pe departe cel mai rau lucru, ci poate fi o lectie pe care o inveti de la viata, o experienta prin care treci.
3. Sa ai o gandire pozitiva! Intotdeauna. Probabil lucrul cel mai greu de facut la inceput. Dar totul este posibil. Singurele limite sunt in mintea ta si cele pe care ti le impui tu insuti.
4. Gandeste la ce iti cauzeaza starea de agitatie: stres (si daca este stres, afla-i originea), ganduri venite din copilarie, ganduri negative, oamenii din jur, rezultate pe care tu le consideri proaste...etc. Dupa ce afli ce iti cauzeaza aceste stari de agitatie, elibereaza-te de ele. Lasa-le sa se manifeste, apoi... elibereaza-te.
5. Reduci consumul de alcool si cofeina.
6. Mananca sanatos si ai mare grija la odihna. Procura-ti cel putin 7 ore de odihna pe noapte/zi.
7. Fa sport. Sportul face minuni! Oricat de greu ar fi si fara motivatie ai fi, dupa fiecare sedinta de sport, te vei simti de parca ai fi in al noualea cer. Corpul tau si mintea ta iti vor multumi.

In ultima instanta, daca simptomele se agraveaza, consulta un psihoterapeut. De ce ti-am dat link-ul acela? Pentru ca ceea ce ai tu nu este o boala, este anxietate. Si iti poate afecta inclusiv sanatatea fizica daca nu ai grija de tine. Nu mai fii dur cu tine! O viata avem si din pacate, nici noi, nici viata nu sunt perfecte.
Ganduri venite de la o alta anxioasa... happy