| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a întrebat:

Salut! Revin cu un update de la întrebarea precedenta:
Am palpitații și dureri în piept, obosesc la efort, am fost la urgente nu s-a găsit nimic, urmează sa ma programez la un cardiolog, dar pana atunci îmi este teama ca nu știu cât de grav ar fi.
Cand încerc sa dorm mai ales, probabil din cauza ca sunt mai atent la simptome, simt cum îmi bate inima tare, după care ia un fel de pauza mai lunga și ma înțeapă în piept, în stânga, când ma lasă în stânga ma ia în mijloc și tot asa.
Va rog ajutați ma sunt foarte speriat pana ajung la cardiolog, ekg și la sânge au ieșit bine analizele la urgente! Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Mie imi place ca useri de aici dau adevarate diagnostice de parca ei stiu ce este un atac de panica si cum se manifesta si pe langa asta sunt si mediciwinking
si nu ma refer la ioana care a spus "probabil"winking
este posibil sa fie si atac de panica dar poate sa fie si o problema cardiaca, anunt pe toata lumea faptul ca EKG-ul nu releva toate problemele la inima, de aceea se recomanda ecografie cardiaca care este MULT MAI AVANSATA, nu putem sti noi, de aceea nici medicii nu se pronunta pana nu se efectueaza analize si investigatii!
pana iti va spune medicul cardiolog ca nu este nicio problema la inima, eu zic sa stai linistit!
daca nu este de la inima poti merge apoi la neurolog sau de ce nu psihiatru daca sunt intr-adevar atacuri de panica!
multa sanatate!

pentru sceptici diferenta intre EKG si ecografie cardiaca :

"În general, ecocardiografia poate identifica orice afecțiune a inimii. În timp ce electrocardiograma ne arată tulburările de ritm, ecografia cardiacă ajută la depistarea bolilor structurale."

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acestea sunt atacuri de panica, induse de mintea uamana care inventeaza simptome si boli inexistente.
Chiar nu ai de ce sa fii spriat, fiindca NU ai nimic la inima, odata ce ai fost la urgente inutil, deci te-a vazut un medic si ti-a spus ca nu ai nimic.

| ioana748 a răspuns:

Calciu,Magne B6 si Sedatif PC.
Posibil este atac de panica.
Sanatate,