| EffieStone a întrebat:

Spuneti-mi va rog, din ce cauza apare miopia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Darius392 a răspuns:

Ochiul miop este un ochi "putin mai mare " decat ar trebui si ca atare vederea la distanta este afectata pentru ca razele se proiecteaza inaintea retinei. Poate aparea daca citesti prea aproape sau stai mult la pc, sau se poate mosteni(cel mai adesea).
Funda?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza apropierii ochiului de surse foarte puternice de lumina(cum ar fi statul prea mult in fata Pc-ului, Tv-ului), dar si ereditar.

| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

Ereditară - Una din cele mai frecvente cauze este cea genetică, aproximativ 89% din părinții cu miopie având de asemenea copii miopi.
Mediul - Altă cauză importantă este influența mediului asupra mușchilor globului ocular. Astfel că un exces de tonus din partea mușchiului ciliar poate sa antreneze miopia prin spasme ciliare. Și indicele de refracție a cristalinului poate fi modificat sub influența temperaturilor înalte (opacifierea cristalinului). Altă teorie susține că un efort prea mare consolidează mușchii ciliari, micșorând curbura cristalinului.
Combinație factorilor ereditari cu cei de mediu
Patologici - există o serie de afecțiuni care determină apariția miopiei.