| UnUtilizatorAnonim34 a întrebat:

Salut! Sunt băiat, am 12 ani și am o problemă. Am observat că pielea penisului nu se retrage în erecție pentru a descoperi glandul penisului. Într-un fel pielea este lipită de penis. Iar atunci când încerc să o retrag eu cu mâna, simt un fel de discomfort. Este normal?
Am auzit pe internet de ceva circumcizie / fimoza dar nu mă pricep deoarece nu sunt doctor.
Trebuie sa merg la medic? Dacă da, cum le zic părinților că trebuie să merg la un medic?
Vă rog frumos să mă ajutați, și să răspundeți doar dacă știți!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti inca un copil. Vor trebui sa mai treaca niste ani ca sa pui asemenea intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu tatal tau la modicul UROLOG sa constate daca este sau nu FIMOZA, ca se poate rezolva rapid si iti elibereaza cucul ca s apoate creste in voie.
Oricum, tine minte: penisul isi inceteaza cresterea in jurul varstei de 16 ani, chiar daca baietii contina sa mai creasca in inaltime pana la 20 de ani, deci urgent la medic ca sa ai sanse si timp suficient sa creasca "micutul" din pantaloni.

| dullcat a răspuns:

Buna.Deocamdata nici nu ti s-a dezvoltat complet penisul, te sfatuiesc sa mai astepti pana mai cresti si apoi vorbesti cu parintii ca sa mergi la medic si sa afli care-i treaba.

E simplu, le spui parintilor asa cum ne-ai spus aici noua, nu ar trebui sa fie mare bataie de cap.De obicei nu comunici cu ei despre orice? Asa ar fi normal/productiv.