| anonim_4396 a întrebat:

Sunt curios si eu...
Daca ati fost la psiholog, cum a fost experienta si cat va costat?

Puteti sa imi lasati si pe privat un mesaj. Ma gadneam ca poate pe viitor o sa am nevoie si daca merita sa ma duc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Am fost de două ori la un psiholog din școală și nu m-a ajutat cu nimic. Mi-a dat un chestionar cu aproximativ 100 de întrebări de tip grilă, fără să îmi exprim propria opinie. Te face să crezi că ești inferior, îți pune întrebări de parcă ești un animal nu o ființă umană cu sentimente. Te privește ca pe un vierme infect și te intimidează. Mi-a spus doar că nu comunic, ceea ce știam deja pentru că m-am dus la el să aflu de ce nu pot comunica cu oamenii.

| RAY a răspuns:

A fost o discutie interesanta, a discutie intre colegi, am vb si cu un neurolog, nu ma considerau un simplu pacient

| UzOm a răspuns:

Eu am fost la un psiholog de la mine din liceu. Era psiholog cu acte în regulă, nu unul amărât. Țin minte ca am fost doar o dată, și de acea dată mi-a pus o întrebare șmecheră rău de tot. Mă întrebase dacă vreau să mor sau nu. Eu i-am zis că vreau să mor, iar el ma întrebat de ce surprins. Nu mai știu ce motiv am băgat dar l-am lăsat muci. Oricum a doua zi tot liceul aflase + neamurile mele. Nu mai am încredere în psihologi.

| Anonimmi a răspuns:

Depinde foarte mult si de specializarea psihologului la care mergi, dar in principiu vorbeste si el.
Ca sa iti fac un scurt rezumat:
- de obicei in prima intalnire psihologul va incerca sa afle diverse lucruri despre viata ta familiala, sociala si profesionala.
- apoi veti incepe sa lucrati efectiv. Acest lucru inseamna asistarea ta de catre psiholog pentru a reusi sa intelegi mai bine sau sa dai un alt sens experientei traite. Ceea ce se intampla in cabinet trebuie sa implice doua persoane. Tu nu te vei aseza in nici un caz pe scaun pentru a vorbi de una singura, ci vei fi indrumata si asistata pentru a obtine rezultatul dorit. In unele cazuri este posibil sa primesti teme pentru acasa, lucru care iti va permite sa continui ceea ce ai facut in cabinet si acasa, adica nu vei lucra doar in cabinet cu psihologul ci o vei face si tu pe cont propriu. Alte lucruri le vei descoperi cand vei incerca efectiv.

Poate ca esti curioasa si cat poate dura un astfel de proces.
In general nu are o perioada precisa pentru ca depinde de la persoana la persoana, unele pot avea dificultati usoare altele mai grele de trecut.