| Anonymus12300 a întrebat:

Salut TPU. A scăpat cineva de miopie prin exerciții oculare? Ajută? Tot văd păreri împărțite la acest subiect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu. Exercitiile sunt doar pentru a-ti mentine dioptria la valoarea existenta. Daca era asa usor nu mai exista operatia, toti faceau exercitii zilnice si scapau ieftin. Vorbesc si eu in calitate de purtatoare de ochelari.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ăștia care recomandă exercițiile sunt escroci medicali.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de dioptrie. Daca oftalmologul decide ca se poate corecta, atunci da. Dar daca dioptria continua sa progreseze in mod negativ, atunci trebuie sa faci operatie.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! Aceste exercitii, din pacate, nu te va ajuta să scapi de miopie.