| Anonimm23 a întrebat:

Am 17 ani, 1, 69m, 70kg si fumez de aproximativ 1 an de zile. Vreau sa fac o schimbare in modul meu de viata si as dori niste sfaturi utile in legatura cu fumatul ( cum sa ma las, remedii ) si cum sa pun in gretutate (mentionez ca din luna Iulie voi incepe sa merg la sala de fitness ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amyns a răspuns:

Hei!
Initiativa ta e superba si deloc dificila. Mai grele sunt inceputurile, caci dupa toate curg de la sine.
Incepe prin a face un calcul asupra sumei pe care o investesti in tigarile pe o zi, apoi pe o saptamana, pe o luna si chiar pe an. Ei bine, sigur ai o dorinta in care presupune sa investesti niste bani pe care nu ii ai, sau sa iti achizitionezi ceva ce iti doresti foarte mult. Propune-ti ca de astazi sa pui in fiecare zi banii de tigari deoparte si astfel esti motivat ca trebuie sa ii strangi pentru ceva anume. Cand ajungi sa ii agonisesti, constati ca sunt ceva bani. Cand simti nevoia sa fumezi, poti manca un fruct sau sa bei un pahar cu apa.
Cat despre luatul in greutare, se va intampla imediat dupa ce vei incepe antrenamentul la sala. Activitatea de acolo iti va face foame mai des si prin urmare vei manca mai mult, iar asta se va transforma in masa musculara si nu grasime. Sa fii atent si la ceea ce mananci.Ai nevoie probabil de mai multa proteina.
Pace! happy

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ai numa 17 si deja esti dependent de fumat?! Ce prunc nebun...
Fumeaza tot mai putin pe zi ce trece, pana nu mai fumezi deloc.
Bine ca le faceti vanzari la astia cu tigarile, iar in tarile de unde se ia produsul brut sunt rapiti copii si facuti sclavi efectiv, pentru a lucra - multi mor, iar voi le faceti vanzari... Cauta pe net msi in detaliu si gandeste.te de doua ori, inainte sa promovezi si tu sclavia.

| TheCritic a răspuns:

Buna! In legatura cu fumatul, doar cu ambitia ta poti sa te lasi cu adevarat de el. Tata, dupa doua zeci si ceva de ani s-a lasat pentru simplul fapt ca nu mai putea sa joace tenis cu partenerii lui, scazandu-i rezistenta fizica. Eu zic sa te gandesti daca alegi sanatatea si sportul sau tigara. Mai e varianta sa-ti iei una electronica, din cate am inteles functioneaza pe baza de aburi deci ar fi poate mai sanatoasa. Insa, daca vrei sa te apuci de sala, mai bine iti ocupi timpul cu asta, cand vrei sa iei o tigara mai bine iei o guma sau un jelly si asa poate le lasi. Ca sa iei in greutate, ai putea sa consulti un nutritionist si un antrenor pentru a-ti face un program personalizat. Numai bine!

| Basthet a răspuns:

Salut!
Te felicit pentru această hotărâre! Sfatul meu este să nu înlocuiești țigarea din tutun cu aceea electronică, nici aceea nu este sănătoasă. Renunță dintr-odată, cu totul. Dă o ocupație permanentă mâinilor tale (eu am tricotat într-una când m-am lăsat de fumat).
Nu înțeleg de ce vrei să iei în greutate. Pentru anii și înălțimea ta, ai o greutate îndestulătoare. Oricum, te vei îngrășa puțin după ce te lași de fumat.
Succes!

| Mollie a răspuns:

Eu nu sunt fumatoare, d ar am agsit site-urile aceste si par bune.

http://florinrosoga.ro/......nefumator/

http://www.stopfumat.eu