| MotoKatâr a întrebat:

Am o întrebare legata de aceste 2 boli HIV si Sida care se i-au pe cale sexuala. Ce simptome sau manifestari au aceste boli? Va rog sa tratati subiectul cu seriozitate. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand, nu sunt 2 boli, boala e SIDA si este provocata de HIV, care este virusul.
Simptomele nu sunt foarte specifice, diagnosticul se pune pe analize specifice in caz ca stii ca ai avut contact sexual cu un partener/o partenera mai "deosebit/a".
Simptomele infectiei cu HIV apar destul de tardiv, tarziu dupa infectie, virusul poate sa stea inactiv in corp si cativa ani de zile.
Simptomele incep cu febra, senzatie de slabiciune, stare generala alterata, infectii repetate (la diferite nivele), ganglioni mariti si altele, oricum, pacientii infectati cu HIV nu au toate simptomele, iar daca ai febra si te simti mai slabit infectia cu HIV nu e primul lucru la care te gandesti. Asa ca de aceea spun ca daca stii ca ai avut "aventuri" sau ai avut cumva ocazie sa intri in contact cu virusul e bine sa-ti faci analize regulat timp de cativa ani, pentru ca daca virusul nu e activ nici macar pe analize nu iese, asa ca dupa incident trebuie sa iti faci analize cel putin odata la 6 luni.
Cand deja se ajunge la SIDA, aceasta boala, prin definitie, inseamna "Sindrom de Imunodeficienta dobandita acuta" este prin excelenta o boala care iti slabeste imunitatea, deci simptomele nu sunt directe bolii, ci observi ca faci infectii foarte usor si trec foarte greu, si simptomele infectiei (febra, usturimi la urinare (daca e infectie urinara), infectii ale pielii etc.), scadere in greutate, aparitia de infectii cu alte virusuri, de exemplu incep sa-ti apara herpes atat bucal cat si genital, si din nou, stare generala alterata, senzatie de oboseala, lipsa de energie.
Dupa cum vezi, ma repet, simptomele nu sunt specifice, aceste simptome pot sa apara in multe boli, daca esti slabit sau ai facut o infectie nu inseamna ca ai SIDA sau ai luat HIV, cel mai important este sa stii daca ai avut cumva posibilitatea sa iei de undeva, de exemplu daca ai avut contac sexual neprotejat cu o persoana care e posibila purtatoare de hiv, daca ai avut contact direct cu sangele unei persoane care are hiv. Simptomele nu spun multe.

Mult mai multe informatii despre virusul HIV si SIDA poti sa gasesti printr-o simpla cautare pe google, daca te intereseaza subiectul.

| peperonies a răspuns:

As trata subiectul cu seriozitate daca ai trata si tu limba romana cu seriozitate.
eu iau*
tu iei...