| Anonime23e4 a întrebat:

Salut TPU, am o problema care nu ma lasa sa adorm bine de vreo 2 zile.

Inainte sa ma culc, de 2 zile, imi vine sa merg la baie non stop, ma duc si dupa 10 min iar in vine si fac asta de vreo 3-4 ori inainte sa merg la baie. Urinez cate putin, dar in afara de acest simptom nu am nimic ce ar putea avea legatura cu o infectie. Adica nu ma ustura/doare, nu am mizerie, nu mi se face capul rosu.

Ar putea sa fie o raceala? Si daca da, cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil infectie urinara, in faza incipienta.
Urgent la medic sa-ti recolteze o proba de urina, fiindca in catvea zile pot debuta: durerea, usturimile, roseata samd.

| Eireann a răspuns:

Infectiile urinare asimptomatice sunt destul de comune dar asta le face mai periculoase - fara simptome sau cu simptome intermitente de obicei nu sunt tratate si ajung sa afecteze rinichii. Deci mergi la medic chiar daca nu ai toate simptomele caracteristice fiindca poti sa rezolvi foarte simplu cu antibiotice. Ca sa calmezi simptomele iti recomand sa bei cat mai multa apa. Un alt lucru care poti sa il faci e sa bei sucul de la o lamaie, astepti o ora jumatate - doua si apoi bei un pic de apa cu o lingurita de bicarbonat de sodium. Asta functioneaza fiindca in prima faza faci urina acida si apoi alcalina si multe bacterii nu pot sa suporte schimbari bruste ale pH-ului. Asta sunt metode care calmeaza simptomele pana cand vezi medicul - nu sunt un tratament.
In termeni medicali nu exista "raceala".

| Vântulalb a răspuns:

Bei multe lichide seara? Asta ar putea fi. Daca nu, mergi la medic pentru ca ai o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil să fie vorba despre cistită dar ca să afli diagnosticul corect, îți recomand să mergi la medic. Mai bine să previ decât să vindeci.
Îți recomand să bei ceai Renomar. Se eliberează fără prescripție medicală și este recomandat pentru afecțiunile renale.