| LPCTSTR a întrebat:

În ultima vreme (cam 5 zile) am avut multe cazuri de reflux gastroesofagian.
Am luat până acum ranitidină (care m-a cam dezamăgit; ori n-am administrat-o corespunzător? (o luam după masă)) și Dicarbocalm (care își face efectul pe jumătate).
Recent mi-am amintit de remediul "minune" pe care bunicii îl foloseau, și anume bicarbonatul de sodiu, iar asta m-a împins să vă întreb: Este într-adevăr bicarbonatul de sodiu un remediu "minune"? Poate crea efecte adverse? Poate dăuna într-un fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand evita mancarea care isi provoaca asta si manca biscuiti care scad aciditatea si nu manca fructe care cresc acidiatea si du-te la doctor, bicarbonatul e bun dar pe moment in timp poate cauza o rana

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca: Almagel A, iar pentru administrare (preventiva) filoseste Malox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar RAY mi-a facut pofta de biscuiti.
Eu de obicei cand luam bicarbonat in cazul tau imi trecea pentru 1 ora doua apoi imi venea sa vomit in ultimul hal si daca n-o faceam ragaiam pana iesea din greseala.

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu te ajuta chiar asa mult, iti spun din experienta.Nu manca citrice, picant.In mare parte incearca sa mananci legume fierte, l-a mine a mers.Cat despre medicamente, incearca Omeran, Omez, Malox.Gaviscon nu e bun si mai are si un gust de tot rahatul.