| Saiko93 a întrebat:

Salut TPU, la luxatia unui deget il misti greu? Sunt dureri insuportabile in repaus? Sau cum imi dau seama mai exact?
E straniu, de ma plimb incaltat, nu ma doare, am scapat de factorul sireturi stranse rau. Uneori, de pasesc incet si descult dimineata, simt o durere minora, in partea de deasupra pe mijlocul labei piciorului numai cand flexez. Si rar, simt durerea in interior (surda, parca asa i se zice).
Fractura nu are cum sa fie incat nu am patit nici o forma severa de accident care sa implice picioarele.
Eu banuiesc ca e pe trecute doar ca mna, ma interesez in cazul in care Doamne Fereste e altceva, desi nu cred. Era mult mai rau inainte... Doresc seriozitate va rog frumos happy Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai avea fractura sau luxatie, atunci n-ai putea sa umblii aproape deloc, din cauza durerilor.
Asemenea dureri apar mai ales daca umblii cu incaltaminte nepotrivite.

Incearca sa umblii cu alte incaltaminte, comode, timp de cateva zile!
- Daca durerile trec, atunci du-ti pantofii problema la un pantofar, pentru ajustare!
- Daca durerile persista, atunci mergi totusi la un medic ortoped, sa te consulte!

| VoidEternal a răspuns:

Probabil a fost doar o entorsa. Luxațiile sunt mai dureroase pentru că presupun modificarea poziției suprafețelor articulare, ce trebuie aduse la poziția lor normala.

| RazvanRO6969 a răspuns:

Salut, daca degetul e mai bine, atunci inseamna ca nu e nimic grav si ca se va vindeca. Daca in urmatoarele zile durerea persista, du-te la spital, nu ai nimic de pierdut. In cel mai rau caz iti spune ca nu ai nimic.