| silviuvisan123 a întrebat:

Salut TPU, m-am convins că nu am apendicita nu m-a mai durut acolo în zona aceea dar am alta problemă și cred că de la asta au plecat toate. Mu pot sa fac treaba mare absolut deloc, am incercat și cu supozitoare și nimic, nu pot pur și simplu, îmi vine dar nu iese nimic. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca ti-am zis si atunci cand te pacientai crezand ca ai apendicita...si anume sa mergi la un consult la un medic gastroenterolog
pentru constipatie ai nevoie de un anume regim alimentar pe care cu siguranta tu nu l-ai avut pana acum, nu ai mancat supe, ciorbe, nu ai consumat suficiente fibre etc
desigur ca problema poate sa fie de la colon, denumita colon iritabil, pot fi mai multe cauze
medicul este cel mai in masura sa dea diagnostic, nu noi ce de pe TPU!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i apetnticita ci CONSIPATIE cronica si poti iesi afara cu una din varainatele prezentate mai jos:

1. CLISMA - facuta de cineva care se prcepe sau este asistent medical. Reactia este rapida, de mers la toaleta si eliminat tot din intestine.

2. DOVLEACUL - Practic fierbi 2-3 felii de doveleac (bostan), taiate in cubulete, fara coaja si cand sunt fierte si racite le mananci si bei toata zeama de la fiertura aceea.
NU se pune zahar, deloc!

3. MERE _ Cu merele fierte se procedeaza la fel, 2-3 mere se taie feliute si obligatoriu se fierbe cu coaja lor cu tot. Se mananca dupa ce se fierb cu tot cu coaja si se bea lichidul de la fierbere. NU se pune zahar la fiert si nici nu se pune altceva in acele mere fierte, fiindca nu mai obtii efectul scontat sa elimini tot ce ai in intestin.

4. DULCOLAX pastile/tablete - pe care-l cumperi de la farmacie.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......fi-p300313

Toate aceste variante au fost testate si au functionat cu succes pentru mama mea, care avea cosntipatie cronica, severa.

| ioana748 a răspuns:

Laxative si ceaiuri calde.
O gura de ulei.
Dimineața apa fierbinte cu putin bicarbonat.
Un medic de familie care sa te îndrume spre specialist.

| Robertssdix a răspuns:

Încearcă când faci efort sau dacă faci sport da aeru afară. Exerciții de inspirație și expirație ca să nu forțezi zona inghinală