| Luissa123 a întrebat:

Ma doare urechea ingrozitor si ma doare inauntru si parca si un pic mai jos, cred ca am tras curent, dar ce sa fac sa nu ma mai doara? Ceva medicamente, idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pana ajungi la un specialist otorinolaringolog, poti sa-i ceri farmacistului antiinflamatorii de tip Advil sau Tylenol si sa aplici comprese calde pe ureche ( de exemplu, o bucata de panza de bumbac incalzita cu fierul de calcat). Daca durerea scade in intensitate in cateva zile si daca nu apar complicatii( febra) inseamna ca nu mai este nevoie de tratament cu antibiotic( tablete si/sau picaturi ) caci, in general, 80% din infectiile urechii se vindeca fara antibiotic.

| justitiarul a răspuns:

Mergi la ORL-ist sau macar la medicul de familie. Poti avea o infectie la ureche care sa necesite antibiotic.

| DrummerDreams a răspuns:

Daca ai curent poti sa iei o tigara o aprinzi si o bagi in ureche si o lasi pana se termina sau mai poti sa iei un ziar si sa-l faci cornet ( ca ingetata) si il aprinzi. Poate ai otita sau oreon si poate ar trebui sa mergi la un control daca nu merge cu ce ti-am spus. SUCCES!tonguetonguetongue

| Snk01 a răspuns:

Cumpara un pachet de tigari sau roaga un prieten/ o prietena sa iti dea 2-3 tigari pe care le aprinzi si le bagi in urechea si stai linistita cateva minute pana ajunge tigarea la filtru( ca si cum ai fuma cu urechea ) O sa iti treaca daca ai tras curentwinking

Alte răspunsuri
| iulikka a răspuns:

Pune sare intr-o cratita si aprinde aragazul. Tine sarea pe foc pana cand devine fierbinte.Ia o batista si impacheteaza sarea. Apoi tine-o pe ureche pana sarea devine rece.
Poti sa iti inmoi vata in spirt si sa iti pui in ureche dupa aia.

| Dml a răspuns:

Buna.cand esti racita ...si cand te doare urechea...cureti un catel de usturoi.si bagi unul in ureche,, ca sa traga raceala!
Ps:il bagi in ureche cu grija...asta o stiu de la bunica mea
si ii mai bun decat medicamentele.winking

| sebastian112 a răspuns:

Ai grija sper ca nu ai fost pe la un picnic pentru ca poate ti s-a urcat o capusa, du-te la doctor urgent chiar daca te-a tras curentul.

Janina
| Janina a răspuns:

Baga vata cu spirt in ureche si iti trece.

| Justmed a răspuns:

Trebuie tratata cauza nu simtomul, va trebui sa consulti un medic specialist ORL. Pana atunci Aulin ( praf ) ...bafta

| Luissa123 explică:

Multumesc mult la toti imi place foarte mult TPU cand primesc raspunsuri atat de folositoare si fara rautati mersi inca o data!

| BlackStar2012 a răspuns:

Ai Otita medie externa si dupa ce ati trece otita medie externa o sa ati apara dopu de ceara asa mi-a facut si mie dupa otita medie externa mi-a aparut dopu de ceara ai otita acum da intai trebuie sa consulti un Medic ORL stai linista nu o sa ati faca nimic momentan acum doar te controleaza cu un telescop ceva ce are el se uita doar in ureche poate ai otita medie externa sau dop de ceara mai bine du-te la orl sa ati faca un control du-te imediat ca dupa aia o sa fie grav daca nu te duci sa nu te sperii ca nu o sa ati faca nimica grav doar te controleaza cu ceva cu un telescop in urechea care te doare funda plsssss ca eu si acum am dopu de ceara

| ByankaPityka a răspuns:

Poti folosi picaturi otocalm

| nutzaaaaaa a răspuns:

Salut! eu tot am avut asa dureri si mi-am cumparat Floxadex. Mie mi-a trecut intr-o zi.

Alte răspunsuri
| C_GB_Alexandra_2000 a răspuns:

Buna, si pe mine ma doare ingrozitor urechea inauntru dar si pe exterior, si cand o ating cu mana ma doare, + cu tot cu gat si masea. Si inca nu am ajuns la un medic specialist "imi e frica", ce as putea avea? Si ce as putea face sa nu ma mai doara

| sunsolaris2002 a răspuns:

Aprinzi o tigara, tragi 2-3 fumuri din ea(tu sau daca ai pe cineva care fumeaza ca sa porneasca) si o introduci in ureche(fumul sa fie bineinteles in partea opusa, nu in ureche) si astepti pana se stinge. Am auzit ca sunt si conuri din ceara la care se da foc in ureche.

| Urechea7 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema...sau am avut...mama are niste uleiuri speciale de la magazinul naturalist, m-a facut in juru urechii si in interior(nu in gaura)a mers

| Nelu_Loredan_Neagu_1990 a răspuns:

Dar pe mine mă ustura.De ce?