| CAsianBoss a întrebat:

Poate ma ajutati intr-o problema. Anul trecut am avut o gingivita. Acum mi s-a adunat placa bacteriana si tartru pe dintii din fata, cei de jos. Problema nu este frica de dentist fiindca mereu ma curata si ma rezolva dar intotdeauna placa bacteriana apare pe gingii, pe incisivii de jos. Parca m-as spala pe dinti degeaba, tot nu se ia. Nici o luna nu trece ca vad depuneri pe dinti si credeti-ma am o igiena orala buna.La ceilalti dinti totul e ok. Aveti vreo idee de ce se aduna tartrul numai pe acesti dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| purplestar9494 a răspuns:

Chiar daca inca nu s-a elucidat in totalitate cauzele aparitiei tartrului se stie ca cea mai frecventa cauza este igiena bucala defectuoasa, si apar pe dinti inferiori in spate din cauza ca e mai greu sa faci periajul in zona aia.O alta cauza ar putea sa fie si alimentatia atat compozitia cat si consitenta, in primul rand pentru ca duce la o variatie mare a ph-ului si asta duce la aparitia tartrului (de ex fasole, spanac) si in al doilea rand consistenta:daca mananci multe alimente moi nu iti folosesti mut aparatul masticator(limba, muschi etc) si asa se favorizeaza depunerea de tartru.

| FlyFarAway a răspuns:

Nu am nici o idee de ce se aduna tartrul pe acei dinti, insa am avut si eu o problema cu tartrul si iti pot spune ca dupa ce am fost la dentist si mi-a facut detartraj mi-a recomandat sa folosesc pasta de dinti Parodontax (desi are un gust oribil la primele folosiri) si apa de gura Corsodyl si de atunci nu am mai avut astfel de probleme. Nu stiu ce folosesti tu, dar daca folosesti altceva ai putea sa incerci acestea doua, in fond nu ai nimic de pierdut. happy