| Andreimny a întrebat:

Salut TPU, sunt ars de soare și am înțeles ca dacă te mănâncă pielea înseamnă că se regenerează este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OmBanal33 a răspuns:

Corect, Te poti duce la farmacie sa intrebi de o solutie de genul sau o solutie mai batraneasca un iaurt cu grasime mai multa, functioneaza...

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu da cu iaurt uleiuri sau ceva care infuda poroi eu am facut multe scoli primtre care una de medical si mi-am dat atestatul din arsuri
Ai grija sa nu te infectezi

Poti folosi Oximed spray pentru arsuri (Bioxiteracor)
https://www.farmaciathea.ro/oximed-spray-pentru-arsuri/

Dar sa nu exagerezi

Nu da cu untură de cățel cu pancreas de. porc cu fiere de porc cu miere de albine si alte traditionalisme

Pielea are nevoie sa respire

Daca tu infuzi porii ai incurcat-o nu se mai vindeca

Poti eventual sa pui putin vin cu cafea intr-un pahar dar vin de țară nu cumoarat de la chioșc

Iei o bucata de vata si tamponezi acolo unde te mananca
Lasi 10 minute sa isi facs efectul apoi ai outea sa te speli cu putina apa calduta nu prea tare nu cu jet puternic

Ci asa sa se rosrogolesca apa pe tine nu sa jupoaie pielea

Si fii atent sa ai haine de bumbac curate nu din plastic petrol poliestier pvc...

Ci haine desinfectate perfect din bumbac
Pt ca cel mai mare risc este sa se infecteze zona respectivă

Dar daca umbli cu atenție
Te speli pe mâini cu săpun protex si apa caldă
Atunci scapi ne infectat

Vinul cu cafea regenerează pielea si o si dezinfectează pentru ca vinul are multe vitamine minerale... Dar si substanțe care inhibă dezvoltarea germenilor
AM TESTAT PR PIELEA MEA OPREȘTE MÂNCĂRIMEA

| sparklingqueen a răspuns:

Foloseste spray pentru arsuri.