| edy423 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a si de la o vreme am inceput sa ma simt idiot=). Serios, nu ma pot concentra la nimic, nu sunt rabdator deloc cand vine vorba sa citesc ceva, la ore ma plictisesc grav si sunt intr-un fel aerian. In timpul orelor atentia mea se muta dintr-o parte in alta... De exemplu azi la matematica incercam sa fiu atent la rezolvarea logaritmilor si ma concentrez timp de 2 minute dupa care imi zobara gandul la alte tampenii...Nu cred ca am ADHD sau ceva pentru ca eu sunt calm, nu sunt agitat decat atunci cand trebuie sa fiu ascultat + ca sunt balbait ceea ce ingreuneaza situtia si cel mai prost lucru e ca stiu raspunsurile la ore dar nu raspund pentru ca ma fac de cacao atunci cand ma balbai. Deci mda, recomandari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Brancardierii a răspuns:

Nu prea exista leac direct la aceasta problema. cu timpul si cu situatiile intalnite o sa te schimbi garantat, momentan iti recomand daca vrei sa te concetrezi pe citit sa bei o ceasca de cafea inainte [dar mare grija, daca faci asta des in timp ramai fara energie]
Si nu, nu ai ADHD sau alte boli, esti total normal, ba chiar persoanele de genul au in ele o capacitate mai mare decat cei care se exprima direct.
Cum spunea si in biblie:,, cei din urma vor fii cei dintai''

| rrrp a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine, sa raspunzi chiar daca uneori nu este asa cum vezi tu lucrurile (din punctul altora de vedere), pentru ca si daca raspunsul tau e diferit de cel pe care il asteapta cineva nu ai decat de invatat.

de ce te faci de cacao? nu ar trebui sa te intereseze ce spun ceilalti.
daca spui ce crezi se poate ca cineva sa aprecieze raspunsul tau si sa vorbeasca in continuare cu tine sau sa nu ii placa raspunsul tau si sa nu mai vorbeasca -- dar nici inainte nu vorbeati asa ca nu s-a schimbat nimic...
nu exista raspunsuri gresite -- exista doar opinii diferite.
poate la materiile fixe gen matematica, fizica exista raspunsuri gresite dar chiar si asa ai doar de invatat pentru ca daca sa zicem tu ai inteles altceva, cineva o sa ti explice de ce nu e cum crezi tu si este cum crede el. iar daca rade cineva de tine nu ar trebui sa te intereseze pentru ca cel mai probabil ei nu au inteles nimic.

iar faptul ca esti aerian e probabil pentru ca esti mai inteligent ca ceilalti si ai imaginatia bogata (te plictisesti repede si ai un spirit creativ, creierul tau gandeste mereu, uneori chiar si fara tine tongue). deci aici e de bine, nu e de rau.

la noi orele sunt si foarte plictisitoare, nu ti explica nimeni nimic pe intelesul tau si nu te atrage cu un exemplu, ceva sa te faca sa gandesti pe un model, pe ceva practic. poate se va schimba si la noi asta candva.

deci incearca sa raspunzi pentru ca vei avea doar de castigat si daca rade cineva de tine razi si tu cu el happy.

| sweetys a răspuns:

Stiu cum e. Incearca sa gasesti de citit ceva ce iti place si sa stingi telefonul macar o ora. Te distrage cel mai mult. Asa reusesti sa te concentrezi si cu timpul nu o sa te mai plictisesti asa de repede de citit si iti va imbunatati si concentrarea la ore. Problema cred ca este partea tehnologica care te distrage tot timpul. Nevoia de a sta cu telefonul in mana, de a avea tv-ul aprins etc. iar creierul se obisnuieste si cauta aceste chestii si in timpul orelor cand nu iti permiti sa stai numai cu ochii in telefon. Sper ca ai prins ideea

| leapșa a răspuns:

Ai prea multa energie care trebuie consumata.
Incearca sa faci sport, sa te obosesti un pic. Alearga, ridica greutati, orice.