| anonim_4396 a întrebat:

Copilul meu e foarte agitat, nu se poate concentra la scoala, in timpul orelor. Ce sa ma fac cu el?

Răspuns Câştigător
| anca_mioara a răspuns:

Cola? Ciocolata? Somn aiurea? Poate de+asta e asa... Studiaza-i un pic regimul de viata.

7 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

PROBABIL CA E HIPERACTIV.ar trebui sa-l duci la un medic. ca sa-l consullte

| Dara a răspuns:

Ar fi bine sa mergi cu el la un medic, ar putea suferi de ADHD (Sindrom de hiperactivitate cu deficit de atentie), daca este neatent, impulsiv, nu are stare.
Insa nu se poate pune un diagnotic doar dupa descrierea sumara a unor simptome, de aceea e bine sa mergi la medicul de specialitate.
Inainte sa intri in panica, gandeste-te cat timp petrece copilul in aer liber.Statul in casa in fata televizorului si a calculatorului nu satisfac nevoia de miscare a copilului. Da-l sa faca un sport, ii mai consuma din energie. Daca dupa o schimbare de program cu mai multa miscare in are liber continua sa fie agitat, fara astampar, neatent, du-l la medic.
Exista afectiuni care pot arata ca ADHD, putand induce in eroare:
-depresia, tulburarile obsesiv-compulsive, reactia copilului la traume si suparari mari
-probleme vizuale si auditive
-tulburari de invatare
-tulburari de somn
-reactii adverse sau efectele secundare ale unor medicamente
ADHD este o boala des intalnita insa nu orice copil neastamparat are aceasta boala.Statul in casa zile in sir, chiar daca este intrerupt de scurte iesiri afara ori de mersul la scoala, poate sa aiba efecte dintre cele mai neplacute pentru copil, de la lipsa poftei de mancare, tulburari de somn pana la depresie si nervozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il duci la medic. psiholog, psihiatru... ii faci analize si totul se rezolva. nu astepta, du-l cit mai repede. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La medic acum, saptamana asta! Nu sta si pierde vremea ca ai sa regreti si orienteazal spre un sport solicitant mai ales daca e ambitios. BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

consultati un psiholog pediatru si eu am avut aceiasi proplema cu fetita mea

| florina_potop a răspuns:

ADHD? Exista un sindrom numit asa, dar poate copilul tau e doar poznas... Vorbeste cu medicul tau de familie, poate sa te lamureasca mai bine.

| cristina_constantinescu a răspuns:

Schimba-i dieta, iar cat e acasa, nu-l lasa sa stea la calculator sau televizor, poate are prea multa energie. Trimite-l afara, la joaca, sau mai da-i cate ceva de facut...