| Sync23232 a întrebat:

Salut am si eu o problema. Am 21 de ani si cred ca am ADHD.
Cand eram mic aveam probleme de atentie, ma enervam imediat.
Acum cand vreau sa invat ceva nu pot sa ma concentrez, imi sare gandul la altceva, cateodata ma enervez, nu pot sa tin atentia intr-un punct.
Trec peste detalii mici care sunt foarte importante.
Se poate sa fie AHDH?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se studiaza cu creionul in mana.Se fac sublinieri si se extrag unele idei importante.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca este AHDH, mai repede as spune ca este un temperament coleric, ceea ce ai tu si asta se poate rezolva, prin exercitii.
te-ar ajuta daca ai lua niste suplimente cu Magneziu, Vitamina B3 si Vitamina B6!
Nu cumpara Vitamina B complex pentru ca, cantitatile de Vitamina B3 si B6 sunt infinit de mici, ori tu ai nevoie de 3 pastile pe zi de Vitamina B3, B6 si Mg.

| untu a răspuns:

Asta inseamna ca suferi de,, esec scolar"! este posibil si sa fie de AHDH, dar ai nevoie de ajutor specializat de consiliere pedagogica, psihiatrica si psihologica! Vorbeste cu parintii tai ce boala ai si consulta-te cu un medic de familie si o sa te ajute! Uita-te pe GOOGLE si scrie ADHD sau ESEC SCOLAR, si citeste toate rezultatele cautarilor!

| AlexCristi97 a răspuns:

Eu am 19 si ma regasesc destul de bine in ceea ce ai zis. Nu cred ca e ADHD, e doar lipsa de interes pentru ceea ce inveti laughing.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Asa, nimeni nu-ti poate spune ce este. Poate fi doar o simpla "neantrenare" la invatat. Trebuie sa ai vointa sa te concentrezi.
Dar ca sa fii sigur, mergi la un medic sa-ti faca testele de rigoare.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Poate doar ai niste probleme de concentrare pentru ca nu te straduiesti mai mult.Ori esti stresat si din aceasta cauza te enervezi repede.Insa trebuie sa consulti un medic si vei afla daca intr-adevar ai o problema serioasa.