| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am fost diagnosticat cu Chist pilonidal de un dr chirurg.
Mi-a spus ca singura optiune ar fi anestezia rahidiana.
Insa nu vad logica, eu am o mica umflatura, care abia care se simte dar de vazut nu prea se observa.

De ce m-ar chinui atat, cand poate bine mersi sa faca o anestezie locala si sa scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu s-ar face anestezie locala daca aceasta ar fi o optiune reala? Ar fi mult mai simplu pentru toata lumea.Nu ar fi nevoie de anestezist care devine absolut indispensabil in cazul rahiantesteziei, iar costurile unei anestezii locale ar fi mult mai mici decat in cazul unei anestezii rahidiene.
Anestezia locala in cazul chistului pilonidal se face doar pentru a inciza si drena.

In cazul exciziei, se face anestezie rahidiana in cele mai multe cazuri, insa se poate si cu anestezie generala.Alte tipuri de anestezie sunt folosite doar in cazul pacientilor care, din motive medicale nu pot primi anestezie rahidiana sau generala.

Metoda chirurgicala presupune excizarea chistului, atat partea observabila la exterior, cat si saculetul format in interior.Deci nu e ca si cum ar taia o excrescenta razant cu pielea.In plus, se elimina si tesut adiacent din imprejurul chistului, tesut sanatos sau aparent sanatos, formand un "buzunaras". Ulterior, chirurgul va uni partile buzunarului.In cazurile mai complicate, deoarece se elimina mult tesut, se pot folosi grefe de piele.
Spre exemplu, daca tu vezi ca acel chist are diametrul de 1cm, chirurgul va exciza minim 2cm in diametru, dar poate fi mai mult.La interior va exciza si curata atat cat este necesar deoarece saculetul chistului creste mai mult in interior. Daca la suprafata are marimea unui bob de mazare, exista cazuri cand la interior poate fi cat o nuca, deci atat in profunzime cat si in circumferinta, chirurgul va elimina mult mai mult.Depinde de fiecare caz in parte.

Deoarece datorita coloanei, este o zona sensibila, cu multe terminatii, grupari si ramificatii nervoase, anestezia locala nu este o optiune de luat in calcul, mai ales in cazul unei persoane care este sanatoasa si nu are contraindicatii in ceea ce priveste anestezia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Wow ai explicat mai bine ca un doctor, poti sa-mi lasi mesaj cu niste date de contact? As dori sa te intreb mai multe nelamuriri, pentru ca inca imi e frica sa fac aceasta anestezie sad

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc si ma bucur daca ai inteles happy
Cu mare drag iti raspund oricarei intrebari.Imi poti lasa mesaj privat pe aici.
Cu scuzele de rigoare, prefer sa nu dau datele personale din diverse considerente. Daca doresti, insa, astept mesajul tau si in limita timpului meu liber, iti voi raspunde fara probleme. happy