| Sawarekh a întrebat:

Cine s-a operat recent de chist pilonidal, cum mai este procesul de interventie in 2023?

Eu trebuie sa ma operez, chiar imi e frica.

Este periculoasa rahinaestezia?

Daca infectia este maricica, va dura mai mult, tine anestezia ca sa imi inlature infectia de acolo?

Intreb asta ca imi e frica de anestezie generala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu trebuie sa te operezi. Cauta un terapeut specializat in alternative. Se poate rezolva si cu masaj local exclusiv. Iar legat de infectie, exista destule chestii naturale de aplicat local. Sau ceva creme cu antibiotice. Oricum, ideea de baza e sa faci orice numai sa nu te tai.

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Man inceteaza, singura cale e operatia.
Ce spui tu acolo este cand abia apare, la mine deja e infectie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu dude, si la mine era infectata si mai curgea puroi cand mi-era lumea mai draga. Pina am scapat de ea cum am mai povestit pe aici de cateva ori. Si daca era sa ma operez, ieseam cu vreo 2500-3000 de lei in plus cu banii, ca aveam doua asigurari de sanatate si ma operam la privat...
P.S. Nu am zis sa stai asa, am zis sa te duci sa discuti cu 1-2 oameni care fac cu succes terapii alternative la asa ceva.

| Xox0 a răspuns:

Cica nu trebuie sa te operezi... Stai asa atunci si se agraveaza.
Daca asta ti-a spus doctorul, fa-o si lasa frica. Frica sa ai daca stai asa.

| ReZiSTorr a răspuns:

Am fost operat anul trecut de chist pilonidal. Operatia in sine a durat cam 20 de minute.M-a anesteziat de la brau in jos si pana sa-mi revin a durat cam 7 ore

| Sawarekh explică (pentru ReZiSTorr):

Putem te rog sa vorbim, lasa mi in privat numarul sau Facebook ul, sau ce utilizezi.
Efectiv imi e frica sa fac asa ceva fiindca mi-am facut tot felul de filmesad

| Sawarekh explică (pentru ReZiSTorr):

Si vreau sa te intreb niste detalii daca crezi ca ai timpul necesar