| irontouchdono a întrebat:

Am o problema cu limba, papilele gustative din spate sunt umflate. Am vomat pe la pranz si seara cand am vazut in oglinda pe langa papilele gustative umflate aveam si ceva negru pe limba, ca o mazga mai exact. Si nu inteleg de unde si pana unde? Nu am avut probleme de genul. O fi din cauza ca inainte sa vomit parca imi vomitam "gatul/stomacul"?
Sper sa ma poata ajuta cineva.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de o infectie cu o bacterie sau ciuperca. Daca aspectul negricios al limbii este insotit si de alte simptome precum aspectul paros al limbii, alterarea gustului sau gust metalic în gură, respiraţie urât mirositoare sau senzaţia ca ai ceva in gura, cel mai probabil este vorba de o astfel de infectie.
Asteapta o zi doua, in care renunta la fumat (in cazul in care fumezi), la apa dentara daca folosesti si ai grija la igiena orala. Daca nu iti trece in cateva zile, consulta un medic.

1 răspuns:
| Caddillac a răspuns:

Cred ca ai mancat ceva ce nu trebuia sau ai o rana, eu de exemplu m-am ranit in gura mancand cereale grabit, dar totusi, mai asteapta putin timp daca e tot asa, mai bine ai vizita un medic happy