| smiley92 a întrebat:

Ce parere aveti de stilul vegetarian complet? A incercat cineva de aici si poate sa spuna cum ii merge? Is cam nedumerit daca merita sa trec pe acel stil de viata desi multi in recomanda in ultima vreme se spune ca vor avea probleme severe cu anemia desi eu am avut si inca mai am, iar aceste probleme ar aparea din cauza ca produsele vegetale nu acopera vitaminele si mineralele pe care le contin carnea si produsele animale in general.
Cei care consuma carne au dantura foarte buna si oase puternice iar cu produsele vegetale mi-e frica sa nu dau gres.
In primul rand trebuie de avut grija sa acoperi necesarul de calorii cu acest stil de viata.
Cei care folositi stilul de viata vegetarian, ce carte de bucate folositi sau de unde va faceti retetele vegetariene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Constructia organismul omului este omnivor, nu ierbivor. Si prin asta cred ca am spus totul.

| teo530 a răspuns:

Nu trebuie să fii vegetarian doar că aşa sunt cunoscuţii ci dacă îţi doreşti asta. Dacă îţi alegi cu mare migală alimentele: procesate, naturale, fără chimicale, valori nutriţionale, provenienţa, ţara de origine etc, atunci vei avea o dantură, oase şi corp sănătos şi puternic chiar şi fără carne.