| aimullah123 a întrebat:

Salutare!
Daca inghiti cu apa comprimatele orodispersabile isi mai fac efectul? Medicamentul se numeste Prozac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Luaţi întotdeauna Prozac exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Instrucţiunile vor fi de asemenea pe eticheta de pe pachet. Nu luaţi mai multe comprimate decât vă spune medicul dumneavoastră.

Înghiţiţi comprimatele cu o jumătate de pahar de apă, sau dizolvate în jumătate de pahar de apă ce trebuie băut imediat şi în întregime. Nu mestecaţi comprimatele."

| WhiteLife a răspuns:

Da, isi fac efectul, insa daca le tii in gura, substanta se absoarbe mai repede decat daca ajunge in stomac. Daca nu te deranjeaza asta, nu e problema.

| Doboziandreeaioana a răspuns:

Nici un medicament băut cu apa nu afectează