| ZoLd a întrebat:

Foarte des am probleme cu ameteala. Daca ma ridic brusc de pe scaun sau de oriunde imi vine ameteala, patesc asta cam de 3-4 ani, dar nu am bagat in seama, deja m-am obisnuit.
Am citit pe internet si am vazut ca in cele mai multe cazuri e de la inima.
Eu am suflu sistolic de cand m-am nascut(nu stiu ce grad) aceasta o fi problema? Cred ca e grad ridicat pentru ca nu obosesc repede..adica alerg 1km, 2 lejer fara probleme.
Nu vreau sa ma duc la spital pentru ca nu imi place acea atmosfera.
Voi ce parere aveti?
Apropo, am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cauze pot fi mai multe.
Ametelile apar cand creierul brusc nu mai este suficient oxigenat, ai tensiune arteriana prea mica sau prea mare la nivelul capului, eventual ai probleme cu tensiunea de fund de ochi. Ar trebui sa-ti faci niste analize si consultatii pentru a verifica aceste aspecte, dar si gradul de anemie.
Mergi la medicul de familie si cere-i bilete de trimitere pentru investigarea problemei, sa nu se agraveze.

2 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Este posibil să fii anemic, mănânci bine?

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi al medicul de familie (nu la spital) sa-ti faci analize generale, sa vezi cum stai cu vitaminele si mineralele din corp.
Lipsa calciului si magneziului, sau volumul lor scazut, pot da si semne de ameteala in corp, la si lipsa vitaminei B12
Toate se pot rezolva usor, daca mergi la medic!