Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Saptamana asta am fost la ginecolog pentru ca vroiam sa ma consulte.dar m-a intrebat daca mai sunt virgina si i-am spus ca da. Atunci mi-a spus ca nu am ce cauta ca nu are ce sa imi faca. Dar pe mine ma ingrijora ca am o chestie ciudata in interiorul vaginului(nu stiu sa explic... ceva carnos pe peretele lui,am gasit pe net ca ar fi niste tesut embrionar ramas de la nastere) si s-a ratoit la mine ca ce am cautat cu mainile acolo, ca daca m-am dezvirginat. I-am spus ca mi-am explorat corpul din curiozitate, si i-am spus ca oricum cred ca am himenul rupt pentru ca imi amintesc cand eram mica ca am gasit o pata de sange, si pe vremea aia faceam balet, adica faceam sfoara si spagatul. Apoi mi-a zis sa ma duc la un medic legist sa vad daca mai sunt sau nu daca vreau sa ma controleze.Am 2 intrebari:

1. Virginitate nu inseamna sa nu fi avut nici un contact sexual? sau inseamna sa ai himenul intact?

2. De ce sa ma duc la un medic legist? Medicul ginecolog nu ar trebui sa stie sa imi spuna daca mai sunt sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum poți vedea tu niște chestii în interiorul vaginului?
Posibil pe vremea când ai făcut balet, acea sângerare să fie din cauza rupturii himenului.
Poate spune orice medic ginecolog dacă mai ești sau nu virgină, nu trebuie să ajungi la medicină legală pentru asta că doar nu este un dosar penal la mijloc!
Acel medic să-i fie rușine că s-a comportat așa cu tine, el se aștepta să sari cu banii pe el, ce să spun...
Mergi la o doctoriță ginecolog și îi spui ce te frământă.
Sănătate!
Pa, pa.

| yellowalien a răspuns:

Oooooofffff, ai dat peste un om total încuiat la minte!
1. Da, virginitatea se pierde în momentul în care ai primul contact sexual. Nu te-ai dezvirginat singură, chiar dacă îţi rupeai intenţionat himenul nu însemna că te-ai dezvirginat.
2. A făcut o glumă cât se poate de proastă. La medicul legist te duci de obicei în urma unui viol sau ceva (Doamne fereşte!), ca să stabilească dacă a fost sau nu agresiune. Nu băga în seamă, treci peste.
Omul a procedat total neprofesionist, nu te răţioeşti la clienţi şi nu încerci să induci idei preconcepute pacientului tău.
Dacă ai într-adevăr o curiozitate legată de acel ceva cărnos de pe peretele vaginului, du-te la alt ginecolog. Ăsta e dus cu capul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

1. Virginitatea "fizică" înseamnă să ai himenul intact.

2. Şi medicul ginecolog poate spune/vedea dacă mai eşti ( sau nu ) virgină.

Acest medic a fost "neprofesionist" ( refuzând să te consulte ); te-a trimis la medicul legist pentru a evita o reclamaţie din partea ta ( cum că el te-ar fi deflorat accidental, consultându-te ), sau poate NU avea chef de lucru, ori aştepta "ceva atenţie"...

Ar fi bine să mergi la alt ginecolog, preferabil la un cabinet privat.

| CamiiBăă a răspuns:

1.Virginitate inseamna sa nu fi avut nici un contact sexual si sa ai si himenul intact.
2.E bun si medicul ginecolog si da trebuia el sa-ti spuna daca mai esti sau nu.
Eu zic sa mai incerci si la alt medicwinking.

| laura81 a răspuns:

1. Nu mai esti virgina atunci cand ai himenul rupt, din punct de vedere medical. Din punct de vedere moral, atunci cand iti incepi viata sexuala - dar tot ruperea himenului reprezinta dezvirginarea happy

2. Du-te la alt medic ginecolog. In mod normal poate sa iti spuna daca mai esti sau nu virgina. In plus, controale se fac si persoanelor virgine. Ai dat peste un medic dus cu pluta sau fara chef de munca.

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Cred ca tipul era in pauza de masa si nu i-a convenit sa te consulte chiar atunci sau nu isi face treaba cum trebuie.
Pierderea virginitatii inseamna ruperea himenului in urma unui contact sexual( cu penetrare vaginala).