| maxmaxmorarescu a întrebat:

Se poate salva de la o hipotermie, care ar fi metodele de salvare? dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Sekim a răspuns:

Hipotermia apare atunci cand temperatura corpului scade drastic. De obicei se manifesta din cauza frigului ( ex: sunt ud si stau in zapada ). Metodele pentru a "trata" hipotermia sunt incalzirea. Persoana respectiva trebuie sa dea jos hainele ude si sa le schimbe cu unele uscate, ulterior sa se bage intr o patura fiind acoperit in totalitate, mai putin nasul si gura. Se pot aplica prosoape calde pe zona abdominala sau sticle cu apa fierbinte pe langa corp sau, in caz ca nu exista asa ceva la indemana se poate folosi chiar si corpul altei persoane. Se recomanda bauturi calde ( ceai, cafea etc), orice poate ajuta la cresterea temperaturii la parametrii normali.

2 răspunsuri:
| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Cam da, se poate. Nu știu ce metode de salvare să-ți zic.

| sierra1 a răspuns:

Bre, ai promis fundă, dă-le, nu fii calic din nou!