| anonim_4396 a întrebat:

Spalarea cu bicarbonat este daunatoare dintilor? Dar spalarea in exces este daunatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

De maxim 2 ori/saptamana nu, in schimb, daca faci exces, dauneaza smaltului.

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Da, spalatul in exces pe dinti poate sa fie daunator, vei avea probleme cu smaltul dintilor, dar poti avea probleme si cu gingiile.
Iar legat de spalarea cu bicarbonat, este bine sa fie facuta mai rar de 1-2 ori pe saptamana.