| Lory37 a întrebat:

Spalaturile cu bicarbonat de sodiu sau cele cu ceai de mușețel sunt bune pentru candida/infecții vaginale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Daca vrei sa faci spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu, ai grija la concentratia solutiei. Daca pui prea mult bicarbonat o sa piste si o sa usuce in exces flora vaginala. Eu mai degraba as recomanda sa iei cumperi ceva de la farmacie

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Banuies ca poti sa dai si cu aghiazma...

Dupa ce termini cu prostiile, mergi la doctor si fa cum trebui treaba asta.

| Floridori a răspuns:

Pentru candidoza vaginala se folosesc ovule.Personal recomand Zifex, care vizeaza um spectru mai larg de infectii, dar poti opta pentru altele la recomandarea medicului sau a farmacistului.
Un ovul seara, inainte de culcare timp de 7 zile, fara contact sexual, indiferent daca este protejat sau nu.
Sfatul meu este sa mai lasati leacurile babesti si sa va tratati corespunzator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo jos nu e indicat sa dai cu orice irita.
Ceaiul de musetel e antiseptic, banuiesc ca e bine, dar vorbesc din auzite nu am nimic stiintific.
Intreaba niste prietene, un ginecolog.

| FantasyBoy a răspuns:

Da, sunt foarte bune, in special cea cu solutie de bicarbonat, mult peste unele medicamente.