| BigKing a întrebat:

Ceva leacuri naturiste pentru a scapa de cosuri? Am 14 ani si am fata plina de ele sad am incercat cu : miere dupa infuzie cu ceai de musetel si chiar si cu bicarbonat de sodiu. Ce ar mai trebui sa incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Ar fi urmatoarele:
-la primul semn de aparatitie a unui cos, ia un cub de gheata, infasoara-l intr-o folie de plastic si aplica-l pe zona afectata, de cel putin doua ori pe zi-la fiecare ora daca se poate, dar nu mai mult de cinci minute la fiecare aplicare. temperatura scazuta reduce roseata si amelioreaza inflamatia.
-cu ajutorul unui tampon de vata, aplica pe cosuri otet sau suc de lamaie. acizii continuti de acestea ajuta la eliberarea porilor.
-de asemenea, aplicarea de pasta de dinti pe cos se pare ca este eficienta, incearca sa o faci inainte de a merge la culcare
-amesteca o lingurita de nucsoara rasa cu una de miere si aplica pe cos, lasa sa actioneze timp de 20 de minute, apoi spala.
-aplica aloe vera. poti folosi produse care contin aloe vera sau sa storci gelul dintr-o frunza proaspat taiata direct pe piele.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
La varsta ta e normal sa ai cosuri, sunt persoane care au la aceasta varsta.
E neplacut, dar cu timpul trec de la sine.
Pe la 15 16 ani trec de la sine.
Pana atunci ca sa ameliorizi iti recomand sa mergi la farmacie si sa cumperi crema de galbenele, e foarte buna, pe mine m-a ajutat.
Te dai cu ea pe fata si masezi usor ca sa intre mai repede in piele, dar inainte sa te dai cu ea nu uita sa te speli bine pe fata.
Am auzit ca si mierea de albine, cea 100% naturala are efecte miraculoase, poti sa o incerci.Sa te speli cat mai des pe fata ziua, cu apa calda apoi cu apa rece.
Daca doresti poti sa mergi cu parintii si la un dermatolog daca nu ai fost, dar nu prea cred ca are ce sa faca sa dispara intr-un timp scurt.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

Răspuns utilizator avertizat
| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii :*. Fix asta patesc si eu si am incercat cu tot ce se putea. Problema e de la sine. Pubertatea este problema. La varsta asta iti vor iesi cosuri incontinuu. Trebuie sa le lasi asa si iti vor disparea singure.

Sper ca te-am ajutat. Fundita? :*

| Blue07 a răspuns:

Mie lamaia mi-a ajutat cel mai mult.le frecam cu o feliuta inainte de culcare, si nu o mai curatam de pe fata pana a doua zi.
Totusi, sfatul meu personal e sa ai multa grija la alimentatie.Toate leacurile posibile te pot ajuta doar sa vindeci mai repede cosurile pe care le ai acum, insa nu vor opri aparitia altora.Las-o mai usor cu prajelile, mezelurile si toate astea nocive, caci efectele lor se vad si pe ten.Acum,desigur,conteaza de la caz la caz, ar fi buna si o vizita la dermatolog.

| Addyna16 a răspuns:

Toata lumea imi zicea sa nu le storc...dar serios acuma cand vedeam ca ma trezesc dimineata si aveam acel puroi galben nu imi placea si bagam degetelele...asaa...daca nu te poti abtine....macar imoaie in spirt vata sau ceva o fasa cu care sa le storci...asaa dupaa asta...te speli bine bine pe fata cu apa simpla atata ( nu iti da cu sapun... o sa se faca mai rau) apoi te poti da cu lamaie...tai lamaia si iei o felie....este acida o sa te usture putin pentru ca tii le arde... apoi stai cam o jumatate de ora si te speli cu apa calduta... sper ca te-am ajutat kiss