| anonim_1927 a întrebat:

Explicati`mi si mie va rog, cum se fac spalaturile acelea vaginale cu bicarbonat de sodiu, pentru candidoza? De cate ori pe zi/saptamana/luna, cate lingurite de bicarbonat la câtă apa, etc.Cum imbin aceste spalaturi cu aplicarea de CLOTRIMAZOL crema? Astept sfaturi cat mai bune, Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact cum ti-a recomandat medicul ginecolog, in nici un fel altfel. Nu vad de ce ai vrea sa schimbi schema de tratament care ti-a fost recomandata de medic dupa consultatie si analize. De ce crezi ca o schema aplicata de altcineva poate fi mai buna?

mariana
| mariana a răspuns:

Sa stii ca bicarbonatul de sodiu alimentar se foloseste cu succes impotrica candidozei ca si tratament adjuvant. Spalaturile vaginale se fac seara inainte de culcare. La un litru de apa se pune o lingura de bicarbonat. Dupa aceea se aplica crema de clotrimazol. Aceasta crema se aplica de doua ori pe zi respectiv dimineata si seara. Candida trebuie tratata cu seriozitate, urmand a face din nou un examen de frotiu genital dupa terminarea tratamentului prescris de medicul ginecolog, intrucat conform unei noi teorii in lumea medicala, aceasta ar fi cauza principala a cancerului. Multa sanatate si succes.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Nu cred ca dosr cu ce zici tu scapi dar, trebuie neaparat sa ti dea doctorul si ceva antibiotice k se duce mai departe si fc si candida bucala.In concluzie mergi la ginecologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Urmezi tratamentul conform reței prescrise de medicul ginecolog.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci mai mult de 2 spalaturi/saptamana pentru ca iti distrugi flora. Nu folosi bicarbonat de sodiu, foloseste praful special luat de la farmacie, sunt niste pliculete, de obicei un pliculet la 500 ml apa.
Pe prospectul cremei cert scrie cum sa o folosesti, dar cel mai bine este sa asculti sfaturile medicului si daca nu ti-a prescris tratamentul un ginecolog nu il face, fa-i o vizita, el iti va da tratamentul personalizat tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut ceva infectie vaginala in urma tratamentului cu antibiotice, am incercat tot felul de tratamente si creme de la farmacie ( clotrimazol ovule, clotrimazol crema, multigyn, etc ) dar nu au avut niciun rezultat, asa ca m am hotarat sa ma duc la medic. am facut analize complete, examen bacteriologic, fungi etc 3 la numar, rezultatul analizelor a fost o infecti enumita vaginita, iar dupa am urmat cu strictete tratamentul prescris - antibiotice, spalaturi cu ceai de galbenele, ovule si inca un fel de pastile, medicul i a recomandat tratament si partenerului. mentionez ca la o luna dupa ce am urmat tratamentul simptomele neplacute au revenit... asa ca m am decis sa incerc si acest tratament babesc cu bicarbonat

| Raducul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si a functionat cu bicarbonat? Multumesc