| krina07 a întrebat:

Spuneti-mi ceva remedii impotriva acneii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Aknesol

| Alina_4914 a răspuns:

Uite un sait de pe care te poti documenta la fel ca mine... eu am facut exact ce spune acolo si in ziua de azi nu mai am acneii

| Andreeaツ a răspuns:

De exemplu, se poate prepara o pasta dintr-un amestec de praf de scortisoara si miere. Aceasta se aplica pe acnee seara, inainte de a merge la culcare, si se indeparteaza dimineata cu apa calda. Dupa cel mult 2 saptamani tenul nostru va fi vindecat de infectia cauzata de excesul de sebum.

Praful de scortisoara poate fi folosit eficient si in amestec cu o lingura de suc de lamaie. O alta metoda consta in masarea fetei cu coaja unei lamai, dupa care se clateste cu apa calda.

Prin aplicarea si masarea repetata a inflamatiilor cu usturoi proaspat veti obtine eliminarea acneei, care nu va lasa nici un semn pe piele.

Sucul proaspat obtinut din menta sau din fruct de papaya (la prepararea sucului vor fi folosite si coaja si semintele fructului) fac minuni impotriva acneei, intepaturilor de insecte, eczemelor, leziunilor si altor afectiuni ale pielii. De asemenea, se pot aplica frunze proaspete de castravete pe zona afectata de acnee.

Un alt remediu eficace se prepara in modul urmator: extrageti sucul de la o lamaie si amestecati-l cu o cantitate egala de apa de trandafiri. Aplicati acest amestec pe fata si lasati-l pentru aproximativ o jumatate de ora. Dupa aceea spalati-va tenul cu apa calda si dupa maxim 15 zile de la aplicarea regulata a acestui tratament veti observa efectele favorabile pe care le-a avut asupra infatisarii dumneavoastra.

http://news.softpedia.com/......7880.shtml

Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.

Spala-te pe fata de doua ori pe zi cu sapun antiacneic. Este recomandat sa folosesti un sapun pe baza de sulf, special pentru tenul cu astfel de probleme. Momentele cele mai bune pentru spalatul pe fata sunt dimineata, imediat ce te-ai trezit, si apoi seara, chiar inainte de culcare.

Spala-te cu delicatete si nu agresa tenul - nu freca pielea si nu folosi scrub-ul, o carpa sau un burete aspru. Spalarea in exces a tenului va avea efectul contrar si nedorit asupra pielii - glandele sebacee vor fi stimulate sa produca si mai mult sebum, lucru care duce la accentuarea acneei.

Parul nu trebuie sa iti acopere fata. Daca ai parul lung, ai grija ca suvitele rebele sa nu iti acopere niciodata chipul, mai ales daca suferi de acnee. Aceasta deoarece parul contine si uleiuri, contribuind la mentinerea afectiunii si la aparitia altor puncte negre sau purulente.

http://www.eva.ro/......-4091.html

| Draagos a răspuns:

Sexul big grin

| Marry1227 a răspuns:

1 sex la greu este un remediu fara gluma...
2 consulta un dermatolog
3 nu fi atat de indragostita de cineva
4 mananca mai sanatos adica mai multe fructe

| alex999 a răspuns:

Fa infuzie de ceai cu musetel.

| unknown4desire a răspuns:

Incearca Aknesol...o gasesti la farmacie:d...eu o folosesc e chiar buna:d