| Andreea6272 a întrebat:

Stafidele uscate ingrasa sau slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sfat: sa nu mai zici niciodata stafide uscate! Asta este pleonasm. Stafidele sunt struguri dintr-un anumit soi fara samburi, stafiditi (uscati, dezhidratati, etc). Stafidele sunt bogate in fructoza, un zahar natural care poate fi transformat de organism, cu usurinta, in energie. S-a constatat ca datorita lipsei grasimilor si a sarii nu ingrasa, asa cum se credea. Din acest motiv, se numara printre putinele fructe dulci recomandate in curele de slabire, bineinteles consumate in mod limitat.

| aleee5262 a răspuns:

Nu slabesti nici nu te ingrasi doar daca mananci in cantitati prea mari. orice ingrasa in cantitati mari

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic, dar absolut nimic din ceea ce mănânci nu îngrașă sau slăbește. Depinde cât mănânci, câtă mișcare faci, ce metabolism bazal ai.

| StrongHeart a răspuns:

Depinde cate mananci.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista NIMIC care sa slabeasca.

Si legat de "ingrasa", cat timp nu depasesti nr de calorii arse de corp intr-o zi, poti sa mananci zilnic la fast food fara sa te ingrasi. Totul tine de calorii consumate VS calorii arse.

| RAY a răspuns:

Dimineata incepem cu proteine
dupa masa obligatoriu o masa bogata in legume, fructe, lapte cu ovaz
seara un avocado, un peste

experiment propiu
dupa carbo mi-a fost foame in 3 ore =foamete mare
dupa gasimi intr o ora foamete medie
dupa proteine intre 5, 6 ore foamete usor de tinut =frige cat mai mult carnea tine de foame

stafidele vin cu cerearele alea cu lapte, macar 500 de calori

plus doua ore de mers pe jos

stafidele nu ingrasa, dar incearca sa consumi legume multe, costa 5 ron la auchan, baga legume fara numar, si dimineata, dupa masa, seara, eu cumpar fructe inghetate

| raMLesS a răspuns:

Cica daca mananci o mana de stafide pui 2 kilograme pe tine

| gabicoo a răspuns:

Nu îngrașă! + Au efect laxativ!

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru StrongHeart):

Corect! Orice mancare in exces ingrasa.