| gabitsu77 a întrebat:

Stie cineva daca dupa operatia de varicocel e posibil sa faci din nou sport ca inainte (ma refer la fotbal, alergat, abdomene, etc.)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Da, cu siguranta, nu vei avea nicio problema. O saptamana faci pauza, dupa poti continuawinking
Si eu m-am operat de varicocel, iar dupa cateva luni m-am apucat de sala. Dupa 8-9 zile am mers la plaja, am inotat, am jucat fotbal.

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Imediat dupa, nu. Dar dupa cateva zile, da, nu e nici o problema. Ar trebui sa poti face chiar mai bine, odata ce e posibil ca varicocelul sa fi oprit eliberarea de testosteron in organism, testosteronuil fiind hormonul ce le da barbatilor puterea si rezistenta fizica.