| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva un tratament pentru albirea dintilor? va multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| annie_9752 a răspuns:

Cea mai buna metoda este folosirea periutei si a pastei de dinti. Unii au spus sa folosesti sare.NU FACE ASTA! E total gresit, iti poate distruge dintii! Este intr-adevar o idee foarte veche, dar nu e adevarata! Crede-ma, tatal meu este dentist si stiu ce spun.Cat despre tratamentul cu lampa UV, iti distruge smaltul plus ca e foarte costisitor si trebuie sa il faci regulat.In concluzie, tot traditionalele periuta si pasta raman aliatii de baza ai dintilor chiar daca nu au efectul pe care il vezi la televizor!

Sper ca ti-am fost de ajutor! Mult succes! O zi buna!

| andy_3925 a răspuns:

Cu bicarbonat de soriu sau cu sare.
Ma mai spalam intr-un timp cu blend a med 3d white pearl si ma clateam cu apa de gura colgate, tot pentru dinti albi.Rezultatele se vad dupa aprox. 2-3 saptamana.
Mai este o apa de gura eludril, o foloseam cand aveam aparat dentar si era foarte buna.
Oricum, ingalbenirea dintilor nu este datorata doar igienei, ci si de unele obiceiuri: fumatul, consumul de ceai/cafea. Daca renunti la astea si te speli de 3-4 ori pe dinti in fiecare zi, sigur vei vedea imbunatatiri

| hippiemuslim a răspuns:

Periuta si pasta de dinti. De asemenea bicarbonatul de sodiu, reducerea fumatului. Tratamentele cu tetraciclina pateaza dintii.
Daca astea nu functioneaza vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_bleaching
Mergi la dentist in orice caz.

| zamy a răspuns:

Pastele de dinti indeparteaza doar petele de suprafata, la fel si bicarbonatul de sodiu. Pentru o albire intensiva ai nevoie de produse pe baza de peroxid de hidrogen (ingredientul care se foloseste si la stomatolog), care deschide porii smaltului si oxideaza petele de pe interior. Le poti gasi la pret mai mic in benzile Crest Whitestrips pe www.albirea-dintilor.com intre 150-400 lei cu diverse concentratii pentru dinti sensibili sau albire de rezultate profesionala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, 700 lei la Cabinetul Stomatologic. Cu lampa UV. Daca nu, incearca acasa cu bicarbonat (de la magazin). Il presari pe pasta de dinti si te speli cu el, dar nu te astepta la mari diferente. 1 numar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, 700 lei la Cabinetul Stomatologic. Cu lampa UV. Daca nu, incearca acasa cu bicarbonat (de la magazin). Il presari pe pasta de dinti si te speli cu el, dar nu te astepta la mari diferente. 1 numar.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

Răspuns utilizator avertizat