| ovidaxen a întrebat:

Stie cineva vreun tratament pentru VITILIGO?
astept raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai omorî cu tratamente că nu te vei mai vindeca niciodată! Sincer, îți distrugi și mai mult sănătatea înghițind tot felul de medicamente!
http://www.vitiligo.ro/
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Pe langa tratamentele clasice cum ar fi PUVA si cremele cu steroizi, au fost elaborate noi tehnologii precum Narrow Band UVB (ultraviolete de tip B de banda ingusta), crema pseudocatalasa, laser excimer, grefarea de piele si transplantul de pigment, psoraleni topici si posibil folosirea imunomodulatoarelor.
Nu exista un tratament care functioneaza pentru toata lumea. Diferite terapii functioneaza pentru pacienti diferiti. In timp ce un pacient poate raspunde bine la PUVA, altul poate raspunde la nbUVB sau la imunomodulaoare. Din aceasta cauza multi specialisti in vitiligo incearca mai multe terapii pentru un pacient pana o gasesc pe cea mai potrivita.Rezultatele sunt vizibile dupa o perioada cuprinsa intre 3 si 5 luni.

| SamSon a răspuns:

Celestial Labs, BQNT 601", un produs natural cu potential in tratarea vitiligo. Studiile lor preliminare au aratat ca BQNT 601 a ajutat la pigmentarea epidermei intr-un timp foarte scurt. Compania afirma ca este in etapa de finalizare a unui acord cu o firma farmaceutica.

| andreuxxaa9095 a răspuns:

Eu m-am vindecat cu un tratament naturist de la GNLD pe care l-am urmat 3 luni... big grin :X

| ovidaxen explică:

Raspund tot eu:se iau 200 ml alcool rafinat si 20 g piper; se amesteca si se lasa la macerat 2 zile.se apluca pe locul afectat.se iau pastile cu vitamina B.La mine a dat rezultate. Succes!