cami
| cami a întrebat:

Stiti cumva, candida/candidoza da stari de oboseala, dureri musculare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca e septicemie cu Candida, la pacienti cu deficite imune.

tundenana
| tundenana a răspuns:

In primul rand candida este de mai multe feluri nu numai candida vaginala exista...
DA cami... candida mai ales cel generalizat da stari de oboseala si in faze mai avansate pot da si dureri musculare dar asta mai rar... in chimb starile de oboseala sunt frecvente, un alt simptom frecvent in candida este pofta nebuna de dulce... avand in vedere ca candida se hraneste cu glucidele din organism... de aceea in timpul tratamentului cu candida nu se consuma glucide de nici un fel ...multa sanatate

| machupicchu a răspuns:

Ai candidoza "generalizata"? Sau ai candidoza intr-o "faza mai avansata"? Tind sa cred ca nu... Asa ca... mergi la medic si afla cauzele care ti-au generat starea sau starile de oboseala si durerile musculare...sanatate...

kratos
| kratos a răspuns:

NU.
Simptome:

La femei, infectia cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- usturimi in timpul urinarii
- dureri in timpul contactului sexual
- scurgeri branzoase-albicioase
- inrosirea si inflamarea labiilor mici.
Aceste simptome se intensifica inaintea menstruatiei.

kratos
| kratos a răspuns:

Eu ma inspir dupa http://www.sfatulmedicului.ro/......nire_1102. Sfatulmedicului mi se pare un site f ok de la care am invatat destule.

| Gregory a răspuns:

Candidoza sistemică induce stări de fatigabilitate cronică!

| BUBULINA a răspuns:

Anemia da stari de obosealahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, candida este un saprofit care nu traieste nisiodata singura, ea traieste impreuna cu inca un agent patog chiar doi, sau cu o parazitoza sau doua (sa nu va sperie, de obicei asa este mi-a explicat si mie un medic caruia-i pasa de pacienti ) si logic, atunci cand este cuplat si cu un spreptococ de exemplu sa dea dureri de cap, am scris la o alta postare ca Institutul Cantacuzino a creat un vaccin pentru candida, si pe langa ea vaccinul este prevazut exact si cu imunitate pentru asocierile pe care le face (streptococ stafilococ, meningococ...), DAR durerea de cap poate fi de la o alta suferinta organica, cea mai incriminata este spondiloza cervicala si apencidica si anexita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma lupt de doi ani cu candidoza, ajunsesem pana acolo incat sa am stari de depresie accentuata de panica, viata sexuala la pamamant...si de aici o serie intreaga de neplaceri.Am luat tratamente si de fiecare data recidiva.pana cand m-a invatat o fata de la farmacie sa iau la orice antibiotic(eu si la aspirina aveam aceleasi recidive ca si la un antibiotic)asociat metronidazol, iar la nevoie clotrimazol ovule.Metronidazolul este f accesibil si ca pret.costa 10 pastile 7 bani.Asa ca am scapat si de 2 milioane pe care le dadeam destul de des.Acum ma simt f bine...si transmit tuturor fetelor care se confrunta cu asa ceva sa nu isi piarda speranta. O zi buna va doresc!
P. S. Eu am inceput sa iau metronidazol cand deja ciuperca isi facea de cap in urma unui tratament pentru raceala, din aceasta cauza am luat de la farmacie si ovulele de clotrimazol, plus unguent clotrimazol 1% cu care m-am dat dupa fiecare baie.In trei zile am scapat de ea.Metronidazol la 8 ore iar ovulul unul pe noapte.

| CevaNormal a răspuns:

Pai uite am gasit chiar pe net aici. Daca sistemul imunitar cedeaza, infectia se raspandeste in tot corpul si apar simptome ca: oboseala, ameteala, dezorientare, lipsa puterii de concentrare, schimbarea dispozitiei, dureri de cap, depresie, dureri de urechi, tuse, surzenie, lacrimarea sau senzatia de ardere la nivelul ochilor, dureri musculare, iritabilitate, pofta de dulciuri, eczema, psoriazis, multiple alergii, infectii fungice, sensibilitate crescuta la mancare si substante chimice.

| marissa a răspuns:

Candidoza la ce nivel?