| YourIllusion a întrebat:

Stiu ca virusul herpes simplex nu se trateaza.Dar se transmite prin saliva, sarut etc atunci cind nu ai herpes pe sau in zona buzelor? adica atunci cind e in stare pasiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Virusul herpes simplex poate fi transmis de o persoana purtatoare atat in perioadele active (cu leziuni), cat si in perioadele inactive (cand nu are o leziune specifica herpesului).
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-herpesul

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Raspunsul argumentat il gasesti aici : http://dermatoblog.wordpress.com/......ansmitere/

| TaviSMURD a răspuns:

Da se poate lua virusul exista in organism doar ca se va manifesta in momentul in care organismul este slabit adica numarul anticorpilor creste adica inainte sa racesti sau sa faci vreo alta boala atunci iti va aparea pe buza pana atunci e inofensiv si se trateaza in 15 minute cu plasture antiherpetic. Cu placere.

| mixxjim a răspuns:

Se pare ca da, numai ca nu se manifesta decat in anumite conditii si la persoana la care s-a transmis, deci de fapt nu se stie ca a fost luat de undeva pentru ca persoana respectiva nu avea aparent nicio problema
http://dermatoblog.wordpress.com/......ansmitere/