eileen
| eileen a întrebat:

Sunt fan struguri. Am auzit insa, consumul in exces dauneaza. Cum asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

De ingrasat nu au cum sa ingrase decat consumati impreuna cu glucide si amidon. Exces inseamna de la 2 kg /zi. Diabet poate aparea daca esti predispus nu asa ca manaci un kg de struguri/zi. Mai apare diabetul daca mananci dulciuri mai multe pe langa consumul de struguri.
O problema ar putea aparea intr-adevar si anume a iritarii intestinelor sau a colonului si de aici diaree.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Strugurii sunt foarte dulci si consumati in exces ingrasa (nu e cazul tau) sau pot creste glicemia indivizilor cu inceput de diabet sau cu intoleranta la glucoza.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ingrasa.

Anna
| Anna a răspuns:

Tu niciodata nu mananci in exces.Strugurii sunt foarte buni, sunt sanatosi, nu e cazul sa dauzeze la tinetongue

| psiholoaga a răspuns:

Eu stiu ca ajuta la digestie si au un usor efect laxativ. Sunt cure de dezintoxicare pe baza de suc de struguri. Si mie imi plac foarte mult si mananc de cate ori am ocazia.

Bula
| Bula a răspuns:

Excesul din orice poate dauna.
Strugurele contine o cantitate mare de glucoza, care se absoarba repede in organism. Cantitatea mare, in mod regulat, poate conduce la diabet.
De asemenea, coaja si samburii pot dauna stomacului, intestinelor.

| nicky a răspuns:

In afara de faptul ca contin foarte mult zahar si ca ingrasa nu am auzit sa mai dauneze in vreun fel.

eileen
| eileen explică:

Mai sincer, cred ca depinde de tipul de organism, pentru ca eu sunt chiar slabalaughing deci nu au efectul asta asupra mea. Mi-e sa nu fie altele sad

| mioara a răspuns:

Nu cred ca dauneaza la nimic""""""""",,,,,,,,,,,,,,,,, ESTE UN FRUCT CAT SE POATE DE NATURAL

| Ronin a răspuns:

He he, cite mai aude omul in viata!
Buna, gluma!

| DenissaDeea a răspuns:

Si eu manac vara/toamna struguri ca o sparta si nu am nimic, doar ca se supara sotul meu pe mine ca nu mai mananc mancare si asa sunt cam slabuta si el spune ca trebuie sa mananc cat zece mancare nu fructe... dar in general sunt sanatosi.

| borsec a răspuns:

Si eu ador strugurii, dar din pacate am auzit ca ingrasa.

| cristi a răspuns:

Consumati in exces pot dauna prin zaharul introdus in organism crd

| gabrielutzu a răspuns:

Orice este in exces poate dauna...

| Dl.Inginer a răspuns:

Aha, de-aia esti tu asa frumoasa! se explica atunci.de la struguri.Continua sa consumi!happy

| tradaro a răspuns:

Parerile sunt impartite si mai ales cand abunda cele neautorizate sau mai bine zis cele nedocumentate.
Nu strugurii ne fac rau ci produsul strugurilor care prin procesarea lor li se adauga anumite chimicale.
Strugurii ne ajuta sa traim mai mult, combat radicalii liberi, reduc capacitatile cognitive, sunt buni pentru inima si vasele de sange, scade colesterolul.
Se recomanda ca toamna sa faceti o cura de struguri proaspeti, culesi din viile bunicii. Sunt o sursa naturala de sanatate si o placere sa ii mancam.
Cantitatea de vitaminelor in strugurele negru si cel alb sunt:
Strugure negru Strugure alb
Index glicemic 43 43
Energie – kcal 70, 1 73, 1
Proteine 0, 6 0, 6
Lipide 0, 7 0, 7
Glucide asimilabile 14, 3 15, 2
Fibre alimentare 1, 2 0, 9
Apa 83, 3 87, 1
Vitamina B9 26, 7 15
Vitamina B3 0, 3 0, 3
Vitamina B5 0, 1 0, 1
Vitamina B2 0, 02 0, 02
Vitamina B1 0, 04 0, 04
Vitamina B6 0, 1 0, 1
Vitamina C 4 4
Vitamina E 0, 7 0, 7
Calciu 6, 2 11
Fier 0, 3 0, 3
Magneziu 6, 8 10
Fosfor 16 22
Potasiu 320 250
Sodiu 1 1

| mircea a răspuns:

Tot ce este prea mult dauneaza in principiu, dar daca mananci struguri adevarati, din-aceea de toamna, chiar si 3 kg pe zi, nu-i bai. daca insa te indopi cu balarii din-astea de sa afla si iarna prin galantare, atunci e bai, ca nu stii ce mananci...

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Toata vara mananc si nu am nimicthinking

orice in exces dauneaza... poate chiar si struguri:*:*:*:*

| irynna a răspuns:

Eu nu cred ca dauneaza totusi dar am auzit ca in exces ar provoca dureri de cap..sa fie adevarat?

| karina18 a răspuns:

Si eu sunt fana struguri... dar evident ca orice lucru in exces dauneaza...eu spre exemplu daca mananc mai multi ciorchini ma simt balonata si umflata... dar altfel de probleme nu am avut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dauneaza daca ii consumi in exces in forma de vin