| gfdessjtyrd76 a întrebat:

Sunt insarcinata, am 12 saptamani si a-si vrea sa stiu daca vopseaua de par poate sa imi afecteze in vreun fel sarcina( pana acum nu mam vopsit, dar as vrea sa ma vopsesc pentru. ca arata f. neangrijit). daca aveti vreun sfat astept cu mare drag. sa ma vopsesc sau nu? Angela

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Nu este bine sa faci experiente pe tine si copilul tau, unele persoane pot tolera vopseaua de par si componentele ei chiar si in timpul sarcinii, altele insa pot descoperi ca sunt alergice la ea! te-as sfatui sa incerci o coafura noua si pentru culoare incearca un sampon nuantator daca totusi vrei o schimbare de culoare! sanatate si nastere usoara! intr-adevar bebe trebuie sa aiba o mamica frumoasa, dar cel mai important este sa fiti sanatosi!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este interzisa folosirea vopselei de par in timpul sarcinii si alaptarii. Nu se cunosc exact efectele asupra fatului, fiindca nu se pot face studii aprofundate (nu poti expune femei insarcinate la riscuri doar de dragul studiului), dar studiile pe animale au relevat ca vopseaua poate induce malformatii fetale, imbatranirea placentei si greutate mica fetala la nastere.

| psiholoaga a răspuns:

Din cate am citit eu, asta ar fi un mit, cu vopseaua care afecteaza sarcina. Poti incerca o vopsea cu henna sau sa iti schimbi nuanta folosind frunze de ceapa, de nuc sau flori de musetel.

| nicky a răspuns:

Poti sa te vopsesti, nu are de ce sa afecteze sarcina.

regis
| regis a răspuns:

Mai da-o incolo de vopsea, daca si parul vopsit dauneaza mai nou fatului... Mai bine ai grija la alimentatie si la vicii, cum poate dauna fatului vopsirea unei parti lipsite de viata a corpului tau?

Răspuns utilizator avertizat
| haladita2307 a răspuns:

Nu e bine sa te vopsesti pentru ca vopseaua are toxine si nu e bine nici penrtu tine nici pentru copil mai ales pentru el, asa ca o lasi balta pana nasti apoi poti sa te faci si 5 culorii

| ionica_2284 a răspuns:

Te poti vopsi folosind un produs natural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe pareri contradictorii: una este ca in primul trimestru de sarcina nu e indicat, mai ales datorita mirosului de amoniac, in general poti fi sensibila la vopsitul parului si daca nu esti gravida, in orice caz, mai bine ti-ai face o tunsoare super - foarte asimetrica, tunsa mai scurt, te poti tunde in "arici", asta nu va mai lasa la vedere fostul strat de vopsea, e foarte la moda acum sa se vada tot felul de culori, asa ca mai rezista - o tunsoare face bine parului - gaseste ceva nou, chiar ceva "dezordonat" :-D vezi discutii intre viitoare mamici http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3389

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este contraindicata datorita amoniacului, este contraindicata vopseaua cu amoniac si celor care au probleme de vedere, femeilor insarcinate sau celor cu afectiuni respiratorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poti face dar cu o vopsea fara amoniac. tipul ala de la loreal. Emai bine asa.pentru bebe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pentru ca afecteaz vrderea bebelusului

| bosnea marinela a răspuns:

Daca vrei sa te vopsesti si e prima data sa-r putea. dar daca esti insarcinata sa-r putea s nu se prinda vopseaua.pe bebe chestia asta nu il deranjeaza

| micuta_8485 a răspuns:

Sora mea sa vopsit cand era gravida. avea vreo 10 saptamani. iar acum are o fetita minunata si sanatoasa.deci da... te poti vopsi cu incredere nu afecteaza cu nimic. dar iti recomand sa-ti iei vopsea de la garnier fara amoniac.happySarcina usoara.

| teso :) a răspuns:

Buna...cum spun medici nu e sanatos sa te vopsesti...eu am o fetita de 4 luni, m-am vopsit cand eram insarcinata.nu s- intamplat nimic.eu zic sa m-ai astepti 2-3 saptamani...atentie si la vopseaua care o folosesti... din plante nu tine mult timp...stii daca e fetita sau baiat? bafta happy