| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu si am o colega de clasa cu care ma inteleg foarte bine, ea mi-a marturisit ca si-a inceput viata sexulala la varsta de 14 ani... a avut doar 2 sau 3 contacte sexuale si de acum pana in prezent nu a mai facut nimic. Mi-a povestit ca acele contacte nu au fost in totalitate intregi sa spun asa adica penisul nu a intrat tot, iar dupa nu i-a curs sange si nici nu a avut dureri. Ea tot aude cum se povesteste la televizor despre cancerul de col uterin si ii este team sa nu aiba si ea.Paritii ei nu stiu ce incepere vieti sexuale deci este cam greu sa mearga la medic ne insotita de un parinte si cu altcineva nu are cu cine. M-am gandit sa o ajut dar nu pre stiu cum de aceea am postat aceasta intrebare daca imi puteti da niste sfaturi va rog.Cum se poate observa daca are aceasta boala? Daca ti-ai inceput viata sexuala la o varsta frageda este obligatoriu sa se faca acest cancer de col? cancerul de col poate aparea si la fetele care nu si-au inceput viata sexuala? va rog mult niste sfarurihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul ce col uterin poate fi descoperit in stadii tratabile numai prin consult ginecologic si test Papanicolau. Simptomele apar mult prea tarziu, in stadiul final al bolii, cand nu se mai poate face nimic.
Un studiu european a relevat ca 90% din femeile care au leziuni precanceroase si canceroase de col uterin si-au inceput viata sexuala inainte de 18 ani, asadar riscul colegei tale este foarte mare (in medie, timpul de dezvoltare a unei leziuni maligne este de 15 ani de la inceperea precoce a vietii sexuale). Cancerul de col uterin nu apare la femei care nu si-au inceput viata sexuala. Exista doar cateva cazuri raportate si toate sunt la fete cu malformatii grave ale aparatului genital sau cu afectiuni grave (de tip SIDA).
Pana la urma, colega ta nu are alta optiune. E foarte foarte important sa mearga cat mai repede la giencolog si pentru asta trebuie sa vorbeasca cu parintii ei. Oricat de grav ar reactiona acestia, n-o s-o omoare, dar un cancer de col o sa o omoare. Asadar, sfatuieste-o sa vorbeasca urgent cu ai ei si sa mearga cat mai repede la ginecolog. Sunt aproape sigura ca in acest moment nu are cancer, dar are factori de risc sa faca in viitor. Daca nu se duce de pe-acum la medic, nu va putea avea o viata normala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa ce incepi viata sexuala trebuie sa mergi la medic la control.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Se poate afla dacă are sau nu, dar pentru asta trebuie să meargă la medic. Dată fiind vârsta este obligatoriu să meargă cu unul dintre părinţi sau cu tutorele legal. Dacă ar fi avut peste 16 ani ar fi putut merge cu o altă persoană majoră, dar în situaţia asta e nevoie de un părinte. Un control ginecologic ar trebui să facă la fiecare 6 luni pentru a se putea depista din timp o posibilă boală. Sfatul meu este să vorbească cu mama ei şi să meargă la control regulat.

| Floreenofficial a răspuns:

Pai daca nu are dureri... s-ar putea sa nu aiba nimic.thinking

| Oanny a răspuns:

Tre sa se duca la medic.

| DeMentaa a răspuns:

Intreaba un medic specialist cred ca te poate ajuta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba un medic specialist cred ca te poate ajuta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cancerul oricare ar fi el, nu se manifesta prin dureri, sangerari, asta abia in ultima faza, atunci cand este nevoie de interventie chirurgicala; Doamne fereste!
Exista vaccin impotriva cancerului de col uterin. Fara un control la medicul de specialitate, ginecolog, nu poti afla acest lucru.
Cancerul de col uterin poate fi ereditar sau poate aparea de la microbi. In prima faza, A, se formeaza o rana pe col, aceata se trateaza printr-un tratament.
Consultati medicul de specialitate.
Daca a facut sex nepotrejat la varsta de 14 ani este o tinta penrtu cancerul de col. Nu conteaza ca au fost intregi sau jumate, conteaza ca intre parteneri a fost contact, se putea transmite microbii de la unul la celalat; mai ales daca partenerul nu era unul sigur si "curat". Sunt atatea boli, nu neaparat cancer, care se transmit prin contactul sexual, mai ales la varsta ei.
Cancerul poate aparea la oricine. Este un microb, nu o putem numi boala, care se fixeaza pe un organ.
Asta e tot ce stiu de la tata, medic oncolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Cancerul provocat de virusul papiloma nu poate aparea la o virgina.
2.Riscul sa faci cancer de col e cu atat mai mare cu cat ti-ai inceput viata sexuala mai devreme ( din cauza imaturitatii aparatului genital ).
3. Daca esti la liceu, poti merge la un cabinet privat de ginecologie, e normal sa mergi la un control chiar daca nu ai niciun fel de simptom. Spui doar atat medicului "mi-am inceput viata sexuala si vreau sa ma controlati sa vedeti daca am vreo problema genitala, si sa-mi spuneti daca pot sa-mi fac vaccinul anti HPV ".
4. Daca e totul in regula, te va trimite undeva unde poti obtine gratuit vaccinul ( e posibil tot acolo, sau la dr de familie, sau la medicul scolar ).