| anonim_4396 a întrebat:

Sunt normale durerile cand ai contact sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal numai daca ti-ai inceput viata sexuala de mai putin de o luna. Altfel, durerile indica fie o infectie genitala fi o rana de col. Dispareunia (durerea la contact sexual) impune consult ginecologic pentru ca poate fi primul semn al unor boli grave.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

La inceput da... mai bine consulta un medic ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
La începerea vieţii sexuale este ceva normal, ulterior nu.
În situaţia ta mergi repejor să faci un ecograf intravaginal (lasă ruşinea acasă!), o recoltare de secreţie vaginală, test Papa Nicolau şi aşa poţi afla care este cauza şi instituirea unui tratament corespunzător.
Pa, pa.

| oana_7776 a răspuns:

Da eu zic ca sunt normale..., dar ca sa eviti sa le ai ...trebuie sa fi excitata indeajuns inainte de contactul sexual .preludiul conteaza foarte mult in situatia asta...cu cat esti mai excitata si te vei umezi mai mult iti spun eu ca durerile nu mai exista.