| Someon a întrebat:

Sunt sanse de Hepatita B daca consumi multe pastile deodata? 15-25

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Eteda a răspuns:

Hepatita B nu se face din pastile. Hepatita B se transmite prin urmatoarele:
Prin contact sexual;
Este prevent si in saliva;
Prin instrumente medicale nesterilizate;
Prim transfuzii de sange neverificat(adica, cand te duci si donezi sange si ei nu te verifica, il da mai departe si automat Hepatita B este prezenta).
Se pare ca se transmite si de la tantari si plosnite care se hranesc cu sange contaminat

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hepatita A, B si C nu se iau prin pastile, sunt virusi care se iau prin contact direct cu o persoana bolnava, prin sarut, saliva, sex neprotejat, sange.

| darrio2007 a răspuns:

De ce ai lua atatea pastile? Nu se face hepatita din asta dar poate fi afectat ficatul.