| simplegirl2 a întrebat:

Daca sa spunem o persoana are hepatita(ficat bolnav; deorece a luat dozaj mare de anumite pastile plus altele zilnic) si nu o depisteaza la timp, se poate muri din aceasta cauza? adica poate deodata sa moara, sau in timp ficatul cedeaza (dupa cateva zile sau saptamani_?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca nu ia ceva care sa il puna cu rotile in sus, atunci omul o mai duce cativa ani.

In general hepatita da in ciroza. Dar asta se intampla cand este mult prea tarziu identificata

| xerxes1 a răspuns:

O mai duce multi ani.

| simplegirl2 explică (pentru xerxes1):

Nu e de glumit aici ':raspund doar cei care stiu si au cunostinte)