| cube a întrebat:

Sunteti fumatori?
Cate tigari fumati pe zi?
Ati vrea sa va lasati sau nu, adaugati va rog si motivul din care ati vrea sa va lasati sau nu doriti sa va lasati.
Stiti un procedeu prin care ati reusit sau ati putea reusi sa va lasati de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Am fost, si inca unul înrăit. Am mai postat pe acest site despre asta dar iti mai pun si tie informatia.
Iti spun citiva pasi cum am facut eu.
1. Am plecat de acasa si am mers la serviciu (vreo 6-7 Km) pe jos. Tot drumul am meditat la pasul ce urma sa-l fac si mi-am propus ca daca gasesc un singur motiv pentru care sa nu ma las, nu renunt la fumat (vreau sa spun ca fumam 2-2, 5 pachete pe zi - fara prieteni).
2. La serviciu am fumat ultima tigare cu un prieten care nu a putut sa se lase;
3. Mi-am propus sa fiu "incapatânat" adica sa refusz orice tigara primita de la colegi, sa nu mai cumpar tigari, sa evit sa stau in mediu in care se fumeaza. Cind simteam nevoia sa fumez mergeam si luam un pahar cu apa rece pe care ma straduiam sa o beau cu inghitituri mici ca si cum as fi tras din tigara.
4. Am luat fel de fel de medicamente si calmante pentru durerile de stomac ce le-am avut cam doua saptamini in timpul detoxifierii. Asta a fost reactia la mine, m-am mai lasat odata cu vreo doi ani in urma si am avut aceleasi simptome. Cam 2-3 saptamini te tine pina cind celulele sterg din "memorie" necesitatea unei doze de nicotina, asta am citit undeva pe net, recent.
5. Incercam sa simt un soi de fericira ca am trecut in tabara nefumatorilor, ma bucuram de succesul meu si era contrar dorintei mele de a aprinde o tigara. Era ca o victorie asupra obisnuintei mele dinainte.
Cel mai greu in timpul cind te lasi de fumat este sa refuzi o tigara oferita de cineva si tentatia ca daca tot ai fumat, nu se va intimpla nimic daca mai fumezi una. Asa am facut eu prima data cind m-am lasat si le-am reluat. Toata smecheria este sa te incapatinezi sa refuzi tigara oferita de cineva. Sa o simti in subconstient ca pe o victorie personala.
Si am multi ani de cind nu mai fumez si singurul regret pe care il am este ca nu am facut-o dupa prima tigara pe care am fumat-o.
Gindeste-te apoi, ce poti face cu toti banii pe care nu-i mai arzi, cit de parfumata este o floare, iubita, orice din jur, pentru ca dupa trei saptamini vei constata ca ai un simt al mirosului foarte accentuat, nu te vei mai trezi dimineata cu gura - cum spunea un prieten - "de parca a fatat in ea o pisica", un sarut dat ofera alta satisfactie partenerului, chiar si fara guma de mestecat (plina de altfel de E-uri. Apropo, ai vazut cite are?). Si multe altele... de care te vei convinge singur pe parcurs. Iti doresc succes, sa intri cit mai curind in rindul nostru - al nefumatorilor - care pastram un mediu curat, nepoluat pentru noi si cei din jur.

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu fumez, si nici nu am fumat, ever! Daca nici bunicu` Freud nu se omora atata dupa trabucuri, era si mai bine pentru toti, ne lasa mai multe chestii faine! ca sa te lasi, iti trebuie in primul rand vointa si constientizarea realitatii ca este ceva foarte nociv, atat pentru tine, cat si pentru ceilalti! Apoi, iei hotararea si te tii de ea! Apoi, mai poti face acupunctura, e un locusor, undeva pe ureche,,, apoi mai este site-ul www.faratutun.ro, si la editura Trei este un titlu in librarii, Cum sa te lasi de fumat! Succes! Fii ECO!

assiris
| assiris a răspuns:

Multumesc de apreciere si daca vrei sa-mi platesti pentru sfat nu ezita sa o faci. Plata ta pentru asta este sa stiu ca te-am convins sa lasi acest obicei nefast.

| miky_5469 a răspuns:

Eu nu fumez, dar sotul meu a fumat 2 pachete pe zi timp de 25 de ani pana cand intr-o zi a facut accident cerebral la numai 45 de ani si cand si-a dat seama ca putea sa damblageasca ( asa cum zice el ) s-a lasat brusc, pentru ca a simtit cum i-a trecut moartea pe langa urechi! acum dupa 6 luni prin anbitie a recuperat ffff mult si merge chiar si la servici, dar putea sa ramana o leguma in pat, pentru ca fumul de tigara ingroasa sangele si produce ateroame de colesterol care provoaca blocarea trectului sanguin producand accidente vasculare si infarct.asa ca...gandeste-te daca vrei sa devi leguma si sa te chinui si tu si pe cei pe care ii iubesti!

| bunica a răspuns:

Eu am fumat si intr-o buma zi mi-am spus "ai ambitie si lasate de fumat" si m-am lasat dar sa ai ambitie. daca nu... uitate in oglinda si spune-ti:ai sa mori foarte tanar si urat si repeta de cate ori te uiti in oglinda, ca...asta fac tigarile din noi.LASATE DE FUMAT si vei fi sanatos si frumos, siiiii siguri vei apuca 100.

| otypa a răspuns:

Ceau Cube, da sunt fumatoare dar un pachet de tigari imi ajunge la 2zile, dar cand ies in oras fumez 1pachet la o zi. da as vrea sa ma las de tigari dar pur si simplu nu ma pot lasa.in primul rand m-as lasa de ele pentru-ca dauneaza grav sanatatii, iar in al 2-lea rand as putea sa imi cumpar o bluza sau mi-as aduna banii. exista multe procedee prin care reusesti sa te lasi de fumat.mergi la farmacie si itreaba, sau la medic.

| moonY a răspuns:

Fumez de 5-6 ani cam un pachet pe zi.de catva timp fumez prea multe. dar nu vreau sa ma las.stiu ca as putea, insa am nevoie de ele.
acum cativa ani, pentru un pariu, am renuntat timp de 4saptamani.pariul era formal, castigam 6 inghetatelaughing, insa a fost vorba despre a demonstra ca pot face fata ispitei.
se poate, cu vointa!
succes

| cube explică:

"assiris" Puternic aliniatul 3. si merci mult pentru sfaturi.

| cube explică:

Ok "Assiris" de Luni incep "recuperarea" laughing
Si multumesc tot in acest comentariu si doamnei "Vio" care a reusit si dansa la fel ca si "Assiris" sa-mi dea un impuls in reusita de a ma lasa de fumat.

| cube explică:

Merci "psiho", mi-a placut chestia cu "eco"winking

| ada a răspuns:

Draga cube, eu sunt o fumatoare inraita. Fumez aproximativ un pachet jumate pe zi(cel mai mult) si un pachet(cel mai putin.Chiar si acum, in timp ce iti scriu tie, am o tigara aprinsa. Din toata inima iti spun ca am incercat sa ma las de fumat, dar nu am reusit...Nu am vointa necesara...Bineinteles ca as vrea sa renunt la ele cat mai curand.De ce? Raspunsul e simplu.Pentru sanatatea mea, dar si pentru a mai economis niste banuti.Ma gandesc cu groaza ca va veni vremea sa fac si eu un bebe si pana atunci ar trebui sa renunt la ele, pentru a nu-i cauza copilului...Nu stiu cum sa fac sa reusesc. Poate gasesc si eu printre raspunsurile oferite tie de catre lumea de pe aici sa decopar si eu o metoda pentru a scapa de acest nenorocit viciu.

| bghes a răspuns:

Cel mai simplu, sa ai tarie de carcter sa te lasi de fumat alfel esti slab de inger

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa ma las deoarece sunt prea slaba. ce sa fac? ca imi vine sa innebunesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 vreau sa ma las de fumat, ma gandesc la sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 vreau sa ma las de fumat ,ma gandesc la sanatate

| Cristian0884df11 a răspuns:

Eu Fumez vreo 5-7 tigari pe zi niciodaa un pachet fiind ca ma pot abtine

| vio_6949 a răspuns:

Eu am fumat 27 ani, am fost contabila,(deci cafeaua si tigara nu lipseau de pe masa de birou)fumam 20-25 tigari pe zi si la un moment dat mi-am zis ca in acest ritm ma indrept sigut spre moarte.Am incercat sa ma "montez" si sa ma ambitionez pina am ajuns sa-mi zic"de luni nu mai fumez" si din data de 19 febr 1997 nu am mai tras nici un fum. Daca asi trage un fum asi fi pe nicaieri... Vreau sa spun din experienta mea, ca perioada cea mai grea a fost cam dupa 3 luni, dar nu am cedat tentatiei.Toata perioada cu" tentatii" a durat cam 18 luni dar acestea nu erau prea dese.In primul an m-am ingrasat 10 kg, m-am ambitionat(nu voiam sa raman asa) m-am apucat de un regim vegetarian si de aerobic si in 7 luni am slabit 14 kg.Si azi dupa 12 ani ma gandesc "ce buna ar fi o tigara" dar organic nu ma mai simt dorinta unui fum(a ramas numai in subcontientul meu...). Iti doresc succes, dar nu vei pute obtine rezultat numai daca TU doresti acest lucru, nu sa-ti impuna cineva.