| anonim_4396 a întrebat:

Tata a fumat intens de 40 de ani. Si inca fumeaza. Si in general a dus o viata foarte nesanatoasa: extrem de multa cafea, deprivare de somn cronica, alimentatie nesanatoasa.

Am incercat de multi ani sa il fac sa adopte obiceiuri mai sanatoase, dar nu a vrut niciodata. Deci pana la urma am renuntat la idee.

Doar ca ahaha, in mod ironic, am observat ca tata nu prea a imbatranit.
Tata are 55 de ani si niciun fir alb, nu a chelit absolut deloc si nu prea are niciun rid pe față. Multe persoane il confunda cu cineva de 45 sau chiar 40. Plus ca el nu se imbolnaveste niciodata: nu a mai avut o raceala de 4 sau 5 ani de zile si si alea au durat o zi sau doua si nu a trebuit sa ia niciun medicament. Si in ambele dati in care am avut covid, el a fost bine mersi desi a luat de la mine si era si asimptomatic.

Intrebarea mea e... cum se poate asa ceva?
Cum poate un stil de viata asa nesanatos sa rezulte totusi in asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are acum probleme de sanatate, dar ar putea avea curand, fiindca tot ceea ce spui ca face nesanatos, il va afecta odata cu inaintarea in varsta.
Poate nu ar strica sa-l rugati sa-si faca analize medicale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E convervat bine de la toate prostiile care le baga in el happy

Lasand gluma la o parte... fiecare organism functioneaza in felul sau. Poate a avut un organism foarte puternic, poate a compensat cu multa miscare, poate o sa il lase inima brusc... poate are doar noroc. Cine stie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Plus ca el nu se imbolnaveste niciodata. De unde știi asta? Știi care este starea organelor lui interne? Unele boli prezintă simptome doar după ce 80 din respectivul organ este deteriorat.
Diabetul tip 2 se dezvoltă fără simptome, nu șimți nimic dacă nu iți faci glicemia, nici nu știi că ai.
. cum dumnezo se poate asa ceva?
Cum poate un stil de viata asa nesanatos sa rezulte totusi in asta?
Se poate până clic și declic. AVC sau stop cardiac în urma unui infarct. Și până atunci nu a fost bolnav niciodată. Și a tot fumat și a băut până la 90 de ani.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca majoritatea bolilor sunt produse de la stres, de la supărări și abia apoi de la stil de viata. Dacă el nu e stresat, este mai mereu vesel, se simte împăcat cu el îl ajuta sa se mențină sănătos dar nu ar fi rău să fie echilibrat și la alimentație stil de viata

| kGeorge a răspuns:

Am avut si eu pe nanu, caz asemanator.
Omu cred ca avea vreo 45-50 de ani, bea cafea vreo 2 cani pe zi, 1 pachet de winston tot asa zilnic, si ii placea foarte mult pepsi. Nu prea l-am vazut sa bea apa vreodata, dar pepsi mereu. Golea o sticla de aia de 2l intr-o zi lejer.
Asta pana acum vreo 6 luni, cand a facut atac cerebral. De atunci e vai de el.
Sunt pur si simplu oameni care au un sistem foarte puternic, nu imbatranesc, lupta usor cu substantele din tigari. Asa sunt ei. Am putea sa spunem ca sunt cea mai apropriata versiune a omului de Superman.
In cealalta extrema sunt si unii care au grija la tot ce mananca, tot ce beau, si multe alte chestii, si ii vezi peste cativa ani cau au probleme de sanatate gramada. Nici dracu nu stie cum se intampla treburile astea. E un paradox frate.

| natur a răspuns:

Depinde foarte mult de starea sistemului imunitar. Cand sistemul imunitar nu va mai face fata acestui stil de viata va aparea boala (infarct, atac cerebral, etc.)