| Victoria18 a întrebat:

Un hemoroid trombozat isi mai revine la normal?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, atata vreme cat manaci sanatos si te hidratezi adecvat, ca sa scapi de constipatie si de scaune tari, care irita intestinul gros si face hemoroizi.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Un tratament hemoroizi trombozati poate face parte din toate aceste categorii, dar alegerea unuia depinde doar de specialistul care te trateaza, sau de tine, si de fondurile si de resursele de care dispui.
Acesti hemoroizi trombozati sunt acele vase de sange care o data inflamate, au fost invadate de cheaguri de sange care provoaca dureri insuportabile persoanelor in cauza, dureri provocate de acumularea gazelor in sangele din interiorul hemoroizilor.
Hemoroizii trombozati sunt destul de greu de tratat in comparatie cu hemoroizii in stadii inferioare. Din cauza cheagurilor de sange din interiorul lor, acestia cauzeaza dureri foarte mari, si capata un volum mult prea mare pentru un vas de sange din zona anala. Astfel, tipurile de tratament hemoroizi trombozati se adreseaza direct inlaturarii cheagurilor de sange si ameliorarii durerii. Aceste cheaguri se pot elimina fie prin scleroterapie, un tratament hemoroizi care consta in injectarea unei substante in interiorul vasului de sange afectat, si care distruge cheagul de sange, fie prin folosirea laserului care are acelasi rezultat, si anume topirea propriu-zisa a cheagului de sange si restrangerea acestuia la dimensiuni normale (detalii aici). Aceste doua tipuri de tratament hemoroizi se pot urma cu usurinta, fiind doua interventii chirurgicale minim invazive, cu costuri destul de reduse si care nu necesita o perioada de recuperare majora.